W USA nie było tak źle, jak sądzono

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
sxc.huAmerykańska gospodarka jakoś sobie radzi

PKB Stanów Zjednoczonych w II kwartale 2009 spadł o 0,7 proc. rok do roku – podał trzecie i ostateczne już dane Departament Handlu. Jest to wynik lepszy niż dwa poprzednie - i lepszy od tego, czego oczekiwał rynek.

Ostateczne dane za II kwartał są najlepsze od roku. Jeszcze w pierwszym kwartale amerykańska gospodarka skurczyła się o 6,4 proc. Kolejne dwa odczyty za drugi kwartał pokazywały spadek o ponad jeden proc. Analitycy prognozowali, ostateczne dane pokażą zmniejszenie się gospodarki o 1,2 proc.

- Obecny obraz tego co się dzieje jest dużo lepszy niż jeszcze kilka miesięcy temu. Inwestycje i rządowe programy napędziły wzrost w drugim kwartale. - powiedziała agencji Bloomberga Lindsey Piegza, ekonomistka nowowjorskiego FTN Financial. Podkreśliła jednak, że wychodzenie z recesji będzie powolne, głównie ze względu na wciąż słabą sytuację na rynku pracy.

O tym, że ożywienie się zaczyna przekonany jest też Fred Smith, szef FedRx Corp., drugiej największej firmy kurierskiej świata. - Nie będzie ono przebiegało gładko. Na klika kroków w przód będzie też parę w tył.

Źródło: bloomberg.com

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu