W urzędzie skarbowym zapłacisz kartą. Ale nie za wszystko

Najnowsze

sxc.huMinisterstwo finansów ostrożnie przetestuje płatności bezgotówkowe

Ministerstwo finansów zamierza otworzyć się na płatności bezgotówkowe. Z tego powodu urzędy skarbowe zostaną wyposażone w terminale płatnicze - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Podatnik nie będzie mógł jednak zapłacić kartą za wszystko.

Gazeta ustaliła, że w najbliższym czasie w urzędach skarbowych będzie można zapłacić kartą, a nawet zbliżeniowo.

Na razie jednak podatnicy nie będą mogli zapłacić w ten sposób za dowolne czynności, za które dziś płacą przelewem lub gotówką - dodaje "Dziennik Gazeta Prawna". - Ministerstwo finansów podjęło działania mające na celu wyposażenie 400 urzędów skarbowych w zestawy terminali stacjonarnych i mobilnych. Będą one umożliwiać uiszczanie za pomocą karty płatniczej kary grzywny nałożonej mandatem karnym za wykroczenia skarbowe - powiedziała gazecie Wiesława Dróżdż, rzecznik prasowy ministerstwa.

Kiedy za wszystko?

Dziennika pisze, że nie wiadomo czy możliwość płatności bezgotówkowej w urzędach zostanie poszerzona o pozostałe należności podlegające ordynacji podatkowej, np. podatku od czynności cywilnoprawnych.

Żeby mogło tak się stać, konieczna jest zmiana ustawy i zapisanie w niej zasady pobierania prowizji od płatności karami, jakie pojawiają się przy okazji takich transakcji - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Prościej jest właśnie w przypadku zapłaty za mandat. Ministerstwo finansów bazuje tu na rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe. Pozwala ono na pobieranie prowizji od podatnika.

Autor: mn//bgr / Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu