W tym roku młodzi Niemcy dostają większe kieszonkowe

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
shuterstock.comJak wysokie jest kieszonkowe młodych Niemców?

Niemieckie dzieci w wieku od 6 do 13 lat dostają co miesiąc średnio 27,56 euro kieszonkowego. To rekordowa wysokość. W 2012 r. młodzi Niemcy otrzymywali o 40 eurocentów mniej.

Autorzy sondażu, zleconego przez wydawnictwo Egmont Ehapa Verlang, przepytali 1 645 dzieci i ich rodziców. Okazało się, że młodzi Niemcy w wieku od 6 do 13 lat, co miesiąc wspierani są przez rodziców kwotą o wysokości 27,56 euro. Na nieco mniej mogą liczyć przedszkolaki. Kieszonkowe dostaje co prawda co drugie dziecko w wieku przedszkolnym, ale jego wysokość zmniejszyła się w porównaniu z ubiegłym rokiem o niemal 4 euro i obecnie wynosi średnio 10, 68 euro miesięcznie.

Dodatkowe wpływy do budżetu

Badanie wykazało również, że dzieci uczęszczające do szkoły podstawowej mogą liczyć na dodatkowe wpływy do budżetu z okazji świąt. Przeciętne niemieckie dziecko otrzymuje 25 euro na Wielkanoc, 80 euro na Boże Narodzenie i 64 euro na urodziny. Niemieccy rodzice nagradzają też gotówką dobre oceny swoich pociech i doceniają ich pomoc w pracach domowych.

80 proc. dzieci może dowolnie dysponować otrzymanymi pieniędzmi. Mali Niemcy wydają je najczęściej na słodycze, czasopisma, napoje i jedzenie. Siła nabywcza dzieci z podstawówki wynosi w skali roku 1,9 mld euro.

Autorzy sondażu zbadali także, w jaki sposób niemieckie dzieci spędzają wolny czas. Co drugie dziecko w wieku od 6 do 13 lat korzysta niemal codziennie z internetu, a połowa dzieci z tej grupy wiekowej posiada telefon komórkowy. Za pozytywny sygnał uznano jednak fakt, że aż 80 proc. dzieci co najmniej raz w tygodniu sięga po książkę.

W Niemczech mieszka 5,9 mln dzieci w wieku od 6 do 13 lat i 1,37 mln w wieku przedszkolnym.

Autor: kgmtom/zp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shuterstock.com