W TVN24 Biznes i Świat o Ukrainie. Gdzie jest prezydent? Nowy rząd i stare problemy?

Najnowsze


W TVN24 Biznes i Świat mówimy o wydarzeniach na Ukrainie. Na naszej antenie najnowsze informacje i najciekawsze analizy. Dziś spojrzymy na ten kraj z perspekywy Rosji, Europy i Świata.

Dziś na Ukrainie ma powstać nowy rząd. O godz. 9.00, polskiego czasu, zacznie się głosowanie w Radzie Najwyższej. Ma ona zdecydować jak będzie wyglądał skład nowych władz.

Oficjalnie startuje też kampania przed planowanymi na 25 maja wyborami prezydenckimi. Z kolei były już prezydent Ukrainy, Wiktor Janukowycz, który kilka dni temu uciekł z Kijowa, według mediów przebywa w bazie wojskowej rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu.

Kto wystartuje?

W majowych wyborach udziału ma nie wziąć Julia Tymoszenko. Informacje o starcie byłej premier wczoraj zdementował jej adwokat. Jak podkreślił, Tymoszenko nie złożyła deklaracji chęci ubiegania się o fotel prezydenta.

Chętnym do rządzenia państwem jest za to Witalij Kliczko. Lider partii Udar powiedział, że jeśli taka będzie wola narodu, podejmie obowiązki prezydenta. Wśród kandydatów na objęcie przywództwa na Ukrainie jest także Arsenij Jaceniuk - szef partii Batkiwszczyna oraz Ołeh Tiahnybok lider partii Swoboda. Jednak według ukraińskich politologów Majdan, może nie zechcieć dać mandatu zaufania dotychczasowym politykom.

Co w telewizji?

Na antenie TVN24 Biznes i Świat będziemy analizować możliwe scenariusze dla Ukrainy. Zastanowimy się też gdzie przebywa i co robi Wiktor Janukowycz oraz co zrobi Rosja?

O 9.00 na antenie TVN24 Biznes i Świat transmisja konferencji byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Naszymi gośćmi będą: Piotr Krawczyński, makler PZU, Michał Kacewicz z "Newsweeka", Andrzej Byrt - były ambasador w Berlinie, Paweł Zerka z DemosEuropa, Janusz Lewandowski - unijny komisarz ds. budżetu, dr Katarzyna Górak - Sosnowska z Katedry Arabistyki i Islamistyki UW, dr Oksana Voytyuk z Uniwersytetu w Białymstoku, Anna Maria Dyner - analityk PISM, prof. Mikolaj Iwanow - rosyjski politolog, Piotr Arak z Polityki Insight oraz Andrzej Dąbrowski z Kolegium Europy Wschodniej.

Patrzymy na świat

Dziś porozmawiamy również o planach dotyczących brytyjskiego systemu socjalnego: co chce zrobić David Cameron i dlaczego Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii protestują?

Będziemy też mówili o wzrostach na amerykańskiej giełdzie. Z analitykami zastanowimy się nad tym co w najbliższym czasie będzie działo się na rynku.

Źródło: TVN24 Bizes i Świat