W szczecińskiej stoczni wyprodukują ciężarówki?

Najnowsze

Aktualizacja:
wikipedia.org / RjtPierwsze Lubliny też były rosyjskiej konstrukcji

Rosyjska firma Intrall Rus chce produkować samochody ciężarowe i dostawcze na terenie byłej stoczni w Szczecinie - informuje "Gazeta Wyborcza".

Intrall Rus miał już zakład w Lublinie: to on przejął tamtejszą fabrykę po upadłym Daewoo Motor Poland i produkował tam samochody Lublin. W 2007 roku produkcja stanęła, a firma upadła z powodu kłopotów z uzyskaniem homologacji na produkcję samochodu Lublin 3.

Jak pisze "GW", budowa zakładu w Szczecinie może zacząć się pod koniec przyszłego roku. Kilkudziesięciu inżynierów miałoby pracować przy opracowywaniu prototypów nowych samochodów, a robotnicy składać niewielkie serie 2,5 - 5 tys. pojazdów. Według gazety, inwestycja może dać miastu nawet tysiąc miejsc pracy.

Szczecin nie jest miastem bez motoryzacyjnych tradycji: przed II wojną światową istniała tam firma Stoewer, produkująca luksusowe limuzyny, z powodzeniem konkurujące wówczas z Mercedesami. Po wojnie w Szczecinie powstawały legendarne dziś motocykle Junak, a później ten sam zakład produkował elementy do polskich Fiatów i Polonezów.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org / Rjt