W starszym wieku już nam się nie chce

Najnowsze

Aktualizacja:
scx.huW Polsce osoby starsze nie kwapią się do pracy - wg "Eurobarometru"

Wraz ze starzeniem się społeczeństw, od 2000 roku w Unii Europejskiej wzrosła o 10 proc. liczba pracujących osób w starszym wieku. Polska i Malta są pod tym względem w ogonie unijnych statystyk.

Komisja Europejska przedstawiła w piątek raport na temat sytuacji demograficznej w UE. Wskazuje w nim, że urodzeni w powojennym boomie demograficznym Europejczycy, dziś w dojrzałym wieku, stanowią główny potencjał wzrostu siły roboczej w Europie.

Europa odwraca trend

W 2007 roku tylko około 50 proc. mężczyzn i 40 proc. kobiet w wieku 60 lat wciąż było zatrudnionych. Choć to wciąż mniej, niż zakładają cele Strategii Lizbońskiej, to KE zauważyła, że został odwrócony trend odchodzenia na wcześniejszą emeryturę. Od 2000 roku liczba starszych pracowników wzrosła o 10 proc.

Najwięcej osób w wieku 55-64 lata pracuje w Szwecji (ponad 70 proc.) a następnie w Estonii, Danii i Luksemburgu. W Polsce i na Malcie najmniej - około 30 proc.

Społecznie też nie chcemy

W Polsce - według raportu KE - jest też najmniejszy odsetek (poniżej 3 proc.) osób starszych pracujących nieformalnie lub jako wolontariusze - w organizacjach społecznych czy politycznych. W Holandii, Danii i Szwecji ten odsetek przekracza 20 proc.

Według sondażu "Eurobarometru" na temat starzejącej się populacji, średnio 73 proc. osób na emeryturze w UE jest zainteresowanych pracą w wolontariacie lub różnych organizacjach. Najwięcej w Irlandii, Szwecji, Danii i Francji (ponad 80 proc.). Najmniej w Czechach (28 proc.), a także na Litwie, Łotwie, w Rumunii i Polsce (46 proc.).

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: scx.hu