Najnowsze

W środę zbierze się rada nadzorcza PGNiG. Zajmie się wiceprezesem Parafianowiczem

Najnowsze

PGNiGPod koniec grudnia ub.r. rada nadzorcza PGNiG powołała Parafianowicza na funkcję wiceprezesa ds. korporacyjnych

W środę ma się odbyć posiedzenie rady nadzorczej PGNiG w związku z bieżącą sytuacją spółki - poinformowała rzeczniczka Ministerstwa Skarbu Państwa Agnieszka Jabłońska-Twaróg. Ma to związek z nagraniami rozmowy wiceprezesa tej spółki Andrzeja Parafianowicza z byłym ministrem transportu Sławomirem Nowakiem.

- Z informacji jakie Ministerstwo Skarbu Państwa otrzymało od spółki wynika, że w najbliższą środę zostanie zwołane posiedzenie rady nadzorczej PGNiG w celu zapoznania się z bieżącą sytuacją spółki - powiedziała Jabłońska-Twaróg.

Sugestia premiera

Premier Donald Tusk powiedział w poniedziałek, że nie wyobraża sobie, by Parafianowicz, który jest wiceprezesem ds. korporacyjnych w spółce, mógł kontynuować w niej pracę. - Nie jestem oczywiście prezesem PGNiG, ale w tej sytuacji nie wyobrażam sobie, aby mógł (Parafianowicz - red.) kontynuować pracę w tak poważnej spółce - odpowiedział Tusk na konferencji prasowej, pytany o ujawnione przez tygodnik "Wprost" nagrania z udziałem Parafianowicza i b. ministra Sławomira Nowaka.

Tygodnik "Wprost" upublicznił w poniedziałek stenogram z nagrania rozmowy Nowaka z Parafianowiczem, byłym wiceministrem finansów pełniącym funkcję generalnego inspektora kontroli skarbowej. Nowak mówi tam o kontroli finansów swojej żony: "Chcą ją trzepać. Cały 2012 r. Chcą najpierw wziąć rachunek bankowy. Mam nadzieję, że to dotyczy tylko jej działalności, a nie będą chcieli crossować tego z moim rachunkiem. Bo ona jedzie od paru lat na stracie, potężnej". Parafianowicz na słowa Nowaka, odpowiada: "Ja to wszystko wiem... ale... bo ja z urzędu kontroli skarbowej... to już odkryliśmy bardzo dawno. UKS, komputery wyrzuciły (...). Zablokowałem to".

- Słowa i sposób prowadzenia rozmowy nie był koniecznie wstępem do jakichś nagannych działań, ale prokuratura w tej sprawie będzie musiała wyjaśnić w najdrobniejszym szczególe tego typu sytuację. Sam fakt takiej rozmowy - jeśli to nagranie jest prawdziwe - próba podjęta przez ministra Nowaka i pozytywna reakcja Parafianowicza (...) to samo w sobie jest dyskwalifikujące, nie ma żadnych wątpliwości - powiedział Tusk na konferencji prasowej.

Śledztwo w związku z opisanymi we "Wprost" nagraniami rozmów między Nowakiem a Parafianowiczem wszczęła Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga.

Tusk: Jeśli takie słowa padły, to prokuratura ma tu co robić
Tusk: Jeśli takie słowa padły, to prokuratura ma tu co robićtvn24

Praca w PGNiG

Pod koniec grudnia ub.r. rada nadzorcza PGNiG powołała Parafianowicza na funkcję wiceprezesa ds. korporacyjnych. W latach 2007-2013 był on wiceministrem finansów, pełniącym funkcję generalnego inspektora kontroli skarbowej, pełnomocnika rządu do spraw zwalczania nieprawidłowości finansowych na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej, generalnego inspektora informacji finansowej.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych. Skarb Państwa ma 72,40 proc. akcji, pozostali akcjonariusze 27,60 proc.

Autor: mn/klim/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PGNiG

Pozostałe wiadomości