W środę przetargi na Stocznię Gdynia

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Skarb Państwa widzi większe zainteresowanie stocznią w Gdyni

Przetargi na części majątku Stoczni Gdynia, które nie znalazły nabywców w ubiegłym roku, odbędą się w środę. Majątek wystawiono łącznie do 20 przetargów; inwestorzy zgłosili się do siedmiu z nich.

10 firm złożyło na początku września oświadczenia rejestracyjne oraz wpłaciło wadia, uprawniające do udziału w przetargach na części majątku stoczni Gdynia.

Zarządca kompensacji Roman Nojszewski powiedział PAP, że środowe przetargi mają potrwać od godz. 9 do 13. Potem planowana jest dogrywka. O zwycięzcach przetargów zarządca kompensacji ma poinformować na środowym briefingu w Gdyni około godz. 18.

Majątek za 166 mln zł

Łączna wartość nieruchomości oraz majątku ruchomego wystawionego w przetargach to ponad 166 mln zł. Chodzi o sprzedaż: dużego doku, budynku administracyjnego z zapleczem magazynowym, drogi asfaltowej dla ciężkiego transportu, bocznicy kolejowej, terenów po byłej elektrociepłowni oraz ośrodka wypoczynkowego Wieżyca. Łączna cena sprzedaży tych nieruchomości to ok. 140 mln zł. Przetargi dotyczą również majątku ruchomego - m.in. praw autorskich do projektów kilkunastu statków oraz takich materiałów jak blachy i rury.

Skarb ma nadzieję, że sprzeda

Według wiceministra skarbu Adama Leszkiewicza, zainteresowanie inwestorów aktywami stoczni Gdynia jest w tym roku większe niż w ubiegłym. Wyraził nadzieję, że ta sama liczba inwestorów, która wpłaciła wadia i złożyła oświadczenia rejestracyjne, weźmie udział w przetargach. "To będzie właściwy moment weryfikacji zainteresowania inwestorów aktywami postoczniowymi w Gdyni" - mówił w ubiegłym tygodniu PAP.

Dogrywka w listopadzie

Zapowiedział, że najprawdopodobniej pod koniec listopada zostaną przeprowadzone aukcje dotyczące tych części aktywów stoczni, które nie znajdą nabywców w przetargach.

W 2008 roku Komisja Europejska uznała, że udzielona zakładom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna jest nielegalna. Zgodnie z planem uzgodnionym z KE, podzielony na części majątek stoczni został wystawiony na sprzedaż, a pracownicy zwolnieni. Szczegóły związane z wyprzedażą majątku zostały zawarte w tzw. specustawie stoczniowej. Części majątku stoczni miały być sprzedane w otwartych, nieograniczonych przetargach, a o wyłonieniu zwycięzcy decydować miała najwyższa cena.

W wyniku przeprowadzonych w ubiegłym roku przetargów i aukcji nabywców znalazło 25 z 37 pakietów majątku stoczni Gdynia. Na przeprowadzenie kolejnych licytacji aktywów zakładów w Gdyni i Szczecinie zgodziła się pod koniec kwietnia Komisja Europejska. Zezwoliła ona na kontynuowanie tego procesu do końca pierwszego kwartału 2011 roku.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24