W Polsce żyje się lepiej niż w Anglii i Irlandii

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huPolacy nie doceniają, jak im dobrze?

Emigranci wracajcie! Z badań portalu uSwitch, specjalizującego się w porównawczych analizach cen i kosztów życia, Polacy mają wyższą jakość życia niż Irlandczycy i Brytyjczycy mimo znacznie niższych zarobków - donoszą w środę dzienniki brytyjskie "Daily Telegraph" i "Daily Mail".

Wśród 10 przebadanych państw UE, Polacy znaleźli się na 8. miejscu przed Brytyjczykami i Irlandczykami. Polskę wyprzedziły: Hiszpania, Francja, Niemcy, Holandia, Dania, Szwecja i Włochy. W badaniach wzięto pod uwagę 19 różnych czynników odnoszących się do zarobków, cen, kosztów życia, jakości służby zdrowia, oświaty itp.

Więcej wydają...

Brytyjczycy mają wprawdzie najwyższy przychód netto w grupie przebadanych państw (35,73 tys. funtów wobec średniej 25,4 tys. funtów), ale za benzynę płacą sześć proc. więcej, 49 proc. więcej za gaz i pięć proc. więcej za prąd.

Statystyczny Brytyjczyk ma 29 dni wolnego w roku w porównaniu z 40 dniami we Francji; na emeryturę przechodzi później, średnio w 63. roku życia (wobec 58 lat w Polsce).

Wydatki publiczne na opiekę zdrowotną i oświatę w W. Brytanii także są poniżej średniej dla 10 państw.

... i mają mniej słońca

Poza tym W. Brytania ma o 80 proc. mniej godzin słonecznych w roku niż Hiszpania i 17 proc. mniej niż wynosi europejska średnia (1.777 godzin).

- Rosnące ceny żywności i inflacja, by nie wspomnieć już o wydatkach związanych z kupnem nieruchomości i jej utrzymaniem, ograniczają siłę nabywczą ludności. Płaca netto stoi w miejscu, inflacja rośnie, gospodarka hamuje, zaś ceny nieruchomości spadają - skomentowała wyniki dyrektorka uSwitch Ann Robinson.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu