W Polsce jest już 56 łupkowych odwiertów. Będzie 300?

Najnowsze

tvn24Na początku lutego obowiązywały w Polsce 93 koncesje na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż węglowodorów

Do 1 lutego tego roku wykonano w Polsce 56 otworów rozpoznawczych w ramach poszukiwań gazu z łupków. W trakcie wiercenia jest pięć otworów - ogłosiło we wtorek Ministerstwo Środowiska.

Resort przypomniał, że na początku lutego obowiązywały w Polsce 93 koncesje na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż węglowodorów, w tym gazu z łupków. Koncesje te zostały udzielone na rzecz 34 polskich i zagranicznych podmiotów. Pół roku temu ówczesny Główny Geolog Kraju Piotr Woźniak informował, że wykonano już 46 odwiertów za gazem z łupków. Woźniak szacował, że dla oceny polskich zasobów potrzeba ok. 300 odwiertów.

Nadchodzi przełom

Minister środowiska Maciej Grabowski oceniał ostatnio, że rok 2014 może być przełomowy dla procesu rozpoznawania i wydobycia złóż gazu z łupków w Polsce. Zdaniem Grabowskiego, możliwe jest jeszcze w tym roku uruchomienie wydobycia na skalę komercyjną. Wstępna prognoza Państwowego Instytutu Geologicznego z marca 2012 r. zakłada, że najbardziej prawdopodobne zasoby gazu łupkowego w Polsce wynoszą od 346 do 768 mld metrów sześciennych. PIG wielokrotnie informował, że dla dokładniejszego oszacowania zasobów potrzebuje danych z jak największej liczby odwiertów poszukiwawczych.

Łupki: Brak supernadzorcy, mniej biurokracji, więcej odwiertówTVN24 BiS

Autor: rf/klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24