W Niemczech rosną obawy o znak "Made in Germany". Unia Europejska uspokaja

sxc.huNiemiecka flaga

Komisja Europejska chce zmienić zasady oznaczania produktów. Niemieccy przedsiębiorcy obawiają się, że zniknięcie z rynku znaku towarowego "Made in Germany", który gwarantuje jakość produktu, może pogorszyć wyniki eksportu tego kraju.

"Made in Germany" to znak towarowy, który wprowadzili Brytyjczycy w ramach ustawy o znakach handlowych. Weszła ona w życie 23 sierpnia 1887 roku. Każde państwo, które chciało robić interesy w Wielkiej Brytanii, musiało zaopatrzyć swoje produkty w informację o kraju pochodzenia.

Od ubiegłego roku Bruksela dyskutuje nad wprowadzeniem do handlu na terenie Unii Europejskiej oznakowania CE, które, jak zapewniają eurodeputowani, będzie zwiększało bezpieczeństwo towarów nieżywnościowych.

Ostateczną decyzję w tej sprawie, omawianej także na forum Parlamentu Europejskiego, ma podjąć Rada Ministrów UE. Zrzeszenie Niemieckiego Przemysłu (BDI) i Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa (DIHK) nie chcą zmian.

Nieporozumienie

Zdaniem Komisji Europejskiej mamy do czynienia z nieporozumieniem. - KE wcale nie chce likwidować oznakowania „Made in Germany”. - Nie chcemy ani zmieniać reguł stosowania tego oznakowania, ani też zaostrzać obowiązujących przepisów - zaznaczyła rzeczniczka KE. W planach Brukseli nie chodzi o eksport, w którym Niemcy ze swoją marka „Made in Germany” są liderem, lecz o import towarów do UE. Panuje tu chaos regulacyjny, ponieważ w każdym państwie członkowskim UE obowiązują inne przepisy. Obecnie produkty nieżywnościowe, wprowadzone do handlu na terenie UE, muszą mieć jedynie oznakowanie CE. Oznacza ono, że producent oświadcza, iż towar jest zgodny z unijnymi wymogami.

Niemcy się boją

Niemieccy przedsiębiorcy przyzwyczaili się do obowiązujących reguł przy oznakowaniu towarów i boją się zmian. Dotychczas sami decydowali o tym, czy chcą podać informację o kraju, w którym dany towar został wyprodukowany. Teraz będzie to obowiązkowe. Skorzystają na tym konsumenci, szczególnie tam, gdzie będą sięgać po towar z importu. Europosłowie chcą, by odpowiedzialność za produkt ponosił wyłącznie jego producent.

Autor: ToL/Klim/ / Źródło: Deutche Welle

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości