W listopadzie zabraknie gazu?

Najnowsze

TVN24PGNiG: Do końca października wykorzystamy cały limit importu gazu z Rosji na ten rok

PGNiG wykorzystało 70 proc. dostaw gazu z Rosji przewidzianych na ten rok. Nie zwiększy importu, jeśli nie zostanie podpisana nowa polsko-rosyjska umowa międzyrządowa. Wtedy od listopada grozi nam kryzys - alarmuje "Rzeczpospolita".

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zużyło już w tym roku ponad 5,2 mld m sześc. rosyjskiego gazu, podczas gdy w ciągle obowiązującym tzw. starym kontrakcie import zaplanowany na ten rok wynosi 7,45 mld m sześc.

Zwiększenie dostaw z Rosji wprawdzie uzgodniono w ramach międzyrządowych negocjacji, zakończonych pół roku temu, ale dopóki porozumienie dwustronne nie będzie podpisane, PGNiG nie może liczyć na dodatkowy gaz. – Szacujemy, że do 20 października wykorzystamy cały gaz rosyjski, którego import ustalono w starej umowie między PGNiG i Gazpromem – mówi gazecie dyrektor Departamentu Ropy i Gazu w Ministerstwie Gospodarki Maciej Kaliski.

– Jeśli nowa umowa zapewniająca wzrost dostaw nie wejdzie w życie, należy spodziewać się zimą problemów z zaopatrzeniem w ten surowiec – dodaje.

"Trudno nam będzie pokryć zapotrzebowanie"

Szef PGNiG Michał Szubski nie chce komentować obecnej sytuacji. Przyznaje tylko, że firma kończy napełnianie magazynów gazu przed zimą i nastąpi to w ciągu dwóch – trzech tygodni. Stąd zwiększony import z Rosji. Poza tym prezes spółki przypomina, że w pierwszych trzech miesiącach roku zamówiła i odebrała więcej niż zwykle gazu z Rosji, ze względu na wzrost zapotrzebowania w kraju spowodowany przez silne mrozy.

– Bez dodatkowych ilości surowca, które przewiduje nowy kontrakt, trudno nam będzie pokryć zapotrzebowanie – dodaje prezes Szubski.

Czemu nie ma umowy?

Dyrektor Kaliski liczy, że uda się uniknąć kryzysu i nowe porozumienie gazowe podpisać odpowiednio wcześnie. Gdyby to nie nastąpiło do końca października, skutki niedoboru gazu w kraju najpierw odczułyby zakłady chemiczne, dla których to główny surowiec do produkcji. Ograniczenie dostaw dla społeczeństwa to ostateczność i polski rząd nie zdecydował się na nią nawet podczas ostatniej wojny gazowej między Rosją i Ukrainą w styczniu 2009 roku.

Dyrektor Kaliski nie chce mówić o przyczynach opóźnienia w podpisaniu przez wicepremierów Rosji i Polski nowego porozumienia gazowego. Nie jest jednak tajemnicą, że uzgodnienia między PGNiG i Gazpromem wzbudzają ciągle wątpliwości w Komisji Europejskiej. I resort gospodarki od wiosny śle kolejne listy z wyjaśnieniami do Brukseli. Nieoficjalnie mówi się, że i w samym rządzie – choć formalnie i oficjalnie Rada Ministrów zatwierdziła uzgodnienia dokonane przez resort Waldemara Pawlaka z Rosjanami, nie brakuje krytycznych opinii.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24