Najnowsze

W lipcu wniosek o obniżenie stóp procentowych? Chojna-Duch nie wyklucza

Najnowsze

Chojna-Duch: Inflacja w najbliższych miesiącach poniżej 1,5 proc.
TVN24 BiŚElżbieta Chojna-Duch nie wyklucza wniosku o obniżkę stóp procentowych

Nie wykluczam w lipcu wniosku o obniżkę stóp procentowych. Wszystko jednak zależy od tego, co nam pokaże przygotowana przez Instytut Ekonomiczny NBP projekcja PKB i inflacji. Po decyzji EBC prawdopodobieństwo obniżek stóp zwiększyło się, ale szansa w lipcu może być niewielka. Zakres i głębokość naszej wiedzy będą większe we wrześniu - uważa Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej.

EBC w czerwcu obniżył referencyjną stopę procentową o 15 pb do 0,10 proc. Stopa oprocentowania depozytów została obniżona o 10 pb i wynosi minus 0,10 proc.

Stopa kredytu została obniżona o 35 pb do 0,40 proc. Analitycy oczekiwali, że stopa referencyjna zostanie obniżona o 15 pb do 0,10 proc., depozytowa o 10 pb do minus 0,10 proc., a stopa kredytu o 15 pb do 0,60 proc.

Pożyczać bankom

Dodatkowo szef EBC Mario Draghi na konferencji prasowej po posiedzeniu banku zapowiedział, że EBC planuje początkową wartość ukierunkowanego LTRO (TLTRO) na 400 mld euro przy zapadalności do 2018 r.

Program zostanie wdrożony w dwóch etapach: we wrześniu i grudniu 2014 r. banki będą mogły pożyczyć od EBC do 7 proc. łącznej sumy kredytów udzielonych na rzecz niefinansowych podmiotów sektora prywatnego, z wyłączeniem kredytów mieszkaniowych. Pytana jak wpływa złoty na decyzje RPP Chojna-Duch powiedziała: - Złoty jest stabilny, ale będziemy dyskutowali i analizowali tę sytuację. - W żaden sposób nielegalne podsłuchy nie wpłyną na merytoryczną sytuację RPP, jesteśmy Radą Polityki Pieniężnej, a nie Radą Języka Polskiego - dodała.

Chojna- Duch: Wzrost PKB w 2014 roku może przekroczyć 3,5 proc.
Chojna- Duch: Wzrost PKB w 2014 roku może przekroczyć 3,5 proc.TVN24 BiS

Autor: mn/klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiŚ

Pozostałe wiadomości