Instrukcje obsługi w toaletach. Z myślą o turystach

Najnowsze

TVN24 BiSInstrukcje obsługi w japońskich toaletach. Z myślą o turystach

Japońskie zaawansowane technologie trafiły także do toalet, a to stało się kłopotem dla wielu turystów, którzy nie byli w stanie zorientować się, co do czego służy. Teraz ma być łatwiej, dzięki specjalnym oznaczeniom, jednakowym we wszystkich miejscach. Proste i wyraźne ikony mają pozwolić uniknąć problemów. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Japońskie stowarzyszenie producentów urządzeń sanitarnych ogłosiło ostatnio, że wprowadzi osiem standardowych ikonek, które będą umieszczane na wielofunkcyjnych deskach klozetowych, posiadających funkcję mycia i suszenia. Chodzi też o oznaczenia służące uruchamianiu ocieplania deski. Toalety z takimi uproszczonymi piktogramami trafią do sklepów najwcześniej w kwietniu. Dziewięć firm wchodzących w skład stowarzyszenia ma nadzieję, że ikonki nie będą już budzić wątpliwości wśród zagranicznych gości. - Wierzymy, że Japonia jest w stanie zwiększyć swój urok, jeśli osoby przyjeżdżające z zagranicy będą w stanie bez stresu korzystać z toalet, które są czyste i wygodne - powiedział szef stowarzyszenia Madoka Kitamura.

Kłopoty turystów

Z przeprowadzonego w 2014 roku badania wynika, że wielu cudzoziemców ma kłopoty ze zrozumieniem, jak używać japońskich toalet. Powodem są znajdujące się na specjalnym panelu sterowania skomplikowane przyciski z ikonkami. Różnią się one w zależności od producenta. Stowarzyszenie liczy na to, że opracowane przez nich nowe piktogramy za jakiś czas staną się międzynarodowym standardem. W 2016 roku Japonię odwiedziły 24 miliony zagranicznych turystów, czyli o prawie 22 proc. więcej niż rok wcześniej. Po raz pierwszy przekroczono też granicę 20 milionów. Rządowi japońskiemu zależy, aby przyciągnąć co najmniej 40 milionów zagranicznych gości w 2020 roku, gdy Tokio będzie gospodarzem letnich Igrzysk Olimpijskich.

Program "24 Godziny" od poniedziałku do piątku w TVN24 BiS.

Autor: mb / Źródło: TVN24 BiS, PAP

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe