W gazowej pajęczynie Rosji. Niemcy zarabiają, stracą Ukraina i Polska

Sieć niemieckich gazociągów i magazynów. Kluczową rolę dla Gazpromu mają odgrywać NEL, OPAL i Gazelle

Angela Merkel grzmi o aneksji Krymu, a niemiecka prasa pisze o "podpalaczu" Putinie. Tymczasem gazowy biznes obu krajów kwitnie, na dodatek kosztem nie kogo innego, jak Ukrainy. Nord Stream to tylko element większej układanki. Prywatne koncerny patrzą na własny interes, ale też rząd Merkel nawet nie sugeruje im zmiany podejścia do Gazpromu. Przeciwnie, np. w rozmowach z Komisją Europejską sprzyja Rosjanom.

W środę dziennik "Die Welt" napisał, że Gazprom przejmie latem, w ramach wymiany aktywów z koncernem BASF, znaczną część niemieckiej infrastruktury dystrybucji gazu: gazociągi i magazyny.

To klasyczny model współpracy niemieckich koncernów z Rosjanami: wymiana udziałów w rynku unijnym za udziały w złożach surowca w Rosji. Wymiana która podwójnie wiąże unijnego partnera z Rosją.

Gazprom

Transakcja z BASF ostatecznie zmienia pozycję Niemiec. Dotychczas były największym importerem rosyjskiego gazu w UE. Teraz będą też bardzo ważnym krajem tranzytowym. Przejęte gazociągi i magazyny, plus te, które Gazprom już wcześniej kontrolował, czynią z Niemiec pomost na rynki Francji, Holandii, Belgii, a w przyszłości Wielkiej Brytanii.

Gazprom realizuje w ten sposób cztery strategiczne cele:

Planowane systematyczne zwiększanie dostaw gazu do Niemiec Gazociągiem Północnym (5 lutego szef Gazpromu Aleksiej Miller potwierdził, że koncern wraca do koncepcji dodania trzeciej i być może czwartej nitki do dwóch już istniejących Nord Stream) pozwoli Rosji redukować tranzyt surowca do UE przez Ukrainę, a w przyszłości także przez Białoruś i Polskę.

Moskwa dąży do osiągnięcia sytuacji, w której będzie mogła w dowolnym momencie zakręcić kurek Ukraińcom bez strat dla eksportu na rynek unijny.

Gazociągi

Gazprom jest obecnie wyłącznym dostawcą gazu do rurociągów OPAL i NEL, nowych tranzytowych magistral biegnących przez niemieckie terytorium. Jest też ich operatorem. Głównym celem ma być transport rosyjskiego surowca do krajów trzecich. Taką strategię potwierdza przejmowanie magazynów gazu przy zachodniej granicy Niemiec.

To nie przypadek, że obecna roczna przepustowość Nord Stream (55 mld m sześc.) odpowiada dokładnie połączonym możliwościom transportowym OPAL i NEL. Biorą one początek w Lubmin koło Greifswaldu, gdzie do niemieckiego lądu dociera Nord Stream. OPAL i NEL są lądowym przedłużeniem Gazociągu Północnego. OPAL biegnie na południe, równolegle do granicy z Polską, zaś NEL na zachód.

Na tym nie koniec. Przedłużeniem magistrali Nord Stream-OPAL jest w Czechach nowy gazociąg Gazelle. Choć nie należy do Rosjan, skazany będzie na transport rosyjskiego gazu. Za jego pośrednictwem surowiec z OPAL będzie trafiał do gazociągu MEGAL, który biegnie z Bawarii do Francji (44 proc. udziałów mają Francuzi). NEL zaś ma dostarczać gaz z Nord Stream do Holandii i Belgii, a potem potencjalnie na Wyspy Brytyjskie.

Rynek

Oprócz funkcji tranzytowych, OPAL i NEL dostarczają też pewne ilości gazu rosyjskiego na rynek niemiecki. Oba gazociągi są podłączone do krajowej sieci dystrybucji surowca.

Dostawy z Rosji pokrywają jedną trzecią niemieckiego zapotrzebowania na gaz ziemny i można spodziewać się zwiększania tego udziału. W 2013 roku eksport rosyjskiego gazu do Niemiec wyniósł 40,2 mld m sześc. To bardzo duży wzrost w porównaniu z 2012 r. (33,2 mld m sześc.).

Pięć krajowych gazociągów połączonych z siecią gazpromowską, czyli JAGAL, MIDAL, STEGAL, WEDAL i Hamburg-Rehden, jest zarządzanych przez Gascade Gastransport. Do niedawna była to spółka joint venture Gazpromu i niemieckiego Wintershall. Wintershall należy w 100 proc. do BASF i na mocy wspomnianego na początku porozumienia przekazuje swoje udziały Rosjanom. Obroty uzyskiwane przez obiekty przekazywane Gazpromowi przez BASF osiągnęły w 2012 roku 10 mld euro, a wypracowany przez nie zysk zamknął się kwotą 500 mln euro.

Magazyny

Niezbędnym elementem systemu tranzytowego są magazyny (podziemne zbiorniki), w których gromadzi się nadwyżki surowca i dzięki nim można regulować dostawy. W ciągu kilku ostatnich lat Gazprom zyskał udziały i prawa operatorskie w szeregu magazynów niemieckich poprzez spółkę WINGAS, której współudziałowcem był wraz niemieckim Wintershallem (BASF). Ale pod koniec 2013 wszystkie te aktywa przeszły do firmy Astora – spółki w 100 proc. należącej do Gazpromu.

Rehden to największy w Europie Zachodniej podziemny magazyn gazu (pojemność 4,2 mld m sześc.). Z kolei Jemgum ma pojemność 1 mld m sześc. Oba mają odgrywać ważną rolę w ekspansji Gazpromu na rynek Beneluksu. Są połączone z NEL (tędy będą dostawać rosyjski gaz z Nord Stream) i WEDAL, który biegnie do Belgii i Holandii. WEDAL-em wspólnie zarządzają Wintershall i Gazprom.

Z kolei surowiec z OPAL ma być gromadzony w magazynie Katharina, budowanym przez spółkę zależną Gazpromu, Gazprom Germania wspólnie z Verbundnetz Gas (VNG). VNG pozyskuje i dostarcza gaz, głównie z Gazpromu, do Berlina i pięciu innych landów. Gazprom Germania (spółka zależna Gazpromu) ma w nim 10,5 proc. udziałów. A menedżer generalny Nord Stream, Matthias Warnig zasiada w radzie nadzorczej VNG.

Etzel w północno-zachodnich Niemczech zostało uruchomione w styczniu br. Docelowo ma mieć 1,2 mld m sześc. pojemności. Gazprom Germania ma w nim 33 proc. udziałów. Takie same pakiety mają BP i duński DONG Energy.

"Wielka czwórka"

Teraz głośno o współpracy z Rosjanami koncernu BASF. Ale i inni potentaci nie zostają w tyle. Należy pamiętać, że na niemieckim rynku energetycznym dominuje "wielka czwórka": BASF, E.ON, RWE oraz Energie Baden-Wurttemberg (EnBW). Mają wielkie wpływy w administracji i kręgach politycznych. Dzięki temu wpływają na politykę energetyczną Niemiec.

BASF wymienił właśnie aktywa w infrastrukturze gazowej Niemiec na udział w eksploatacji rosyjskich złóż. E.ON jest udziałowcem w Nord Stream i udziałowcem w koncernach gazowych Estonii, Łotwy i Litwy, gdzie wspólnie z Gazpromem dysponuje większością. EnBW, producent i dostawca energii dla miejskich przedsiębiorstw w zachodnich Niemczech, dąży do stworzenia spółki z Novatekiem, gazową firmą nr 2 w Rosji. W zamian za dostawy rosyjskiego gazu oferuje udziały w VNG, firmie kontrolującej system dostaw gazu dla konsumentów w byłym NRD.

RWE długo unikała współpracy z Rosjanami. Ale decyzja rządu Merkel o rezygnacji z energetyki atomowej zmusiła największego producenta energii elektrycznej w Niemczech (elektrownie atomowe i gazowe) do szukania surowca na wschodzie. W lipcu 2012 podpisano memorandum w sprawie strategicznego partnerstwa w dziedzinie produkcji energii elektrycznej w Europie. Oznacza to wspólne projekty w Europie Zachodniej, ale i możliwe udziały Gazpromu w RWE. Tą drogą Rosjanie staliby się współwłaścicielami dystrybutorów energii w wielu innych krajach, np. Polsce.

Rząd Merkel

Rozwój współpracy energetycznych gigantów nie byłby możliwy bez zgody władz. Pod tym względem, po erze przyjaciela Putina, Gerharda Schroedera niewiele się zmieniło. Merkel może i nie przyjaźni się z Rosją tak jak jej poprzednik, ale też nie czyni przeszkód biznesowym interesom z Gazpromem.

Sprzyja temu pośrednio polityka energetyczna Berlina, choćby niechęć do łupków. Ale też decyzja o odchodzeniu od atomu. Niemcy importują obecnie ok. 36 mld m³ gazu z Rosji rocznie. Po likwidacji elektrowni atomowych Gazprom oczekuje, że potrzeby Niemców wzrosną o kolejne aż 20 mld m³.

Ale przychylność władz dla interesów Gazpromu w Niemczech widać było też bardziej bezpośrednio. Unijny Trzeci Pakiet Energetyczny wyklucza m.in. monopol jednej firmy na dostawy surowca konkretnym rurociągiem. Tymczasem Rosjanie chcą OPAL i NEL wypełniać wyłącznie własnym gazem. W rozmowach z Komisją Europejską początkowo chcieli, aby wyłączyć ten gazociąg z Trzeciego Pakietu. Rok temu minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak mówił, że ministerstwo gospodarki Niemiec popiera taki wniosek do KE. Potem z tego zrezygnowali, ale w zamian, wspólnie z niemieckim rządem, chcą mieć prawo decydowania, czy pozwolą innym firmom transportować surowiec OPAL i NEL.

Autor: Grzegorz Kuczyński / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Usłyszałam, jak wiele osób uraziłam faktem, że śmiałam przyjechać w kryzysowej sytuacji z dzieckiem do Sejmu - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak dodaje, tylko 66 procent matek dzieci w wieku do sześciu lat jest aktywnych zawodowo. - Liczę, że za sprawą programu Aktywny rodzic podniesiemy aktywność zawodową kobiet o co najmniej 10 punktów procentowych - wyjaśnia.

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Źródło:
tvn24.pl

Rząd PiS obiecał 3,5 miliarda złotych z Krajowego Planu Odbudowy na budowę fabryki Izery - donosi Business Insider. W tej sprawie miała być podpisana umowa ze spółką Electromobility Poland.

Rząd PiS obiecał miliardy na Izerę

Rząd PiS obiecał miliardy na Izerę

Źródło:
tvn24.pl

General Electric (GE) Power szykuje się do przeprowadzenia zwolnień grupowych w odlewni stali w Elblągu. Powodem - jak wynika ze zgłoszenia wysłanego do powiatowego urzędu pracy - jest postanowienie o zakończeniu działalności zakładu, który funkcjonował od 1948 roku.

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Źródło:
tvn24.pl

Ustawa określana jako Polski Ład wprowadziła chaos w systemie fiskalnym i wywołała niepokój wśród podatników, a niektóre zmiany wprowadzono nierzetelnie - oceniła Najwyższa Izba Kontroli.

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Źródło:
PAP

Poczta Polska ma radykalnie zredukować zatrudnienie i ograniczyć liczbę otwartych okienek i czas pracy urzędów - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita". Przedstawiciele spółki tłumaczą, że wszystko przez "niezwykle trudną sytuację finansową".

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Źródło:
PAP

Zdolność sfinansowania zakupu własnego mieszkania z przeciętnej pensji jest niższa niż przed wybuchem pandemii COVID-19 - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej.

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Źródło:
PAP

Najwyższa Izba Kontroli podejmuje działania kontrolne w Orlenie - potwierdził redakcji biznesowej tvn24.pl rzecznik prasowy Najwyższej Izby Kontroli (NIK) Marcin Marjański. Mają one dotyczyć bezpieczeństwa paliwowego.

Kontrolerzy NIK weszli do Orlenu

Kontrolerzy NIK weszli do Orlenu

Źródło:
tvn24.pl, Radio Zet

Pracownicy likwidowanego zakładu Levi Strauss w Płocku wysłali do zarządu tej spółki z siedzibą w USA pismo, w którym podkreślili, że oczekują wnikliwego przeanalizowania wszystkich możliwych wariantów wsparcia dla zwalnianych pracowników, w tym głównie sprawiedliwych odpraw.

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. "Szczególnie bolesna wiadomość"

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. "Szczególnie bolesna wiadomość"

Źródło:
PAP

Przed dymisją zarządowi Polskiej Fundacji Narodowej zmieniono umowy, gwarantując im gigantyczne odprawy – poinformowała w czwartek "Rzeczpospolita". Do korekty umów miało dojść w związku ze zmianą władzy w Polsce. Byli członkowie zarządu PFN odmówili rozmowy na ten temat.

Media: Zmiana umów w ostatniej chwili. "Gigantyczne odprawy" dla zarządu

Media: Zmiana umów w ostatniej chwili. "Gigantyczne odprawy" dla zarządu

Źródło:
PAP

Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

Minimalny podatek dla superbogaczy. Inicjatywa dwóch państw

Minimalny podatek dla superbogaczy. Inicjatywa dwóch państw

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok, a wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - poinformował wiceminister finansów Jurand Drop.

Wakacje od rat. "Nie przewidujemy przedłużania tej formy wsparcia"

Wakacje od rat. "Nie przewidujemy przedłużania tej formy wsparcia"

Źródło:
PAP

W tym roku na majówkę Polacy najchętniej wybierają kraje Europy Południowej. Najpopularniejsze kierunki turystyczne to Włochy, Hiszpania i Grecja - wynika z danych firmy Ryanair. 

Najpopularniejsze kierunki na majówkę

Najpopularniejsze kierunki na majówkę

Źródło:
PAP

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o zmianach w Prawie spadkowym, nad którymi obecnie trwają prace w resorcie. Chodzi o między innymi o przesłanki sporządzenia testamentu ustnego, uregulowanie testamentu wojskowego w Kodeksie cywilnym oraz rozszerzenie katalogu osób, które nie mogą być świadkami testamentu.

Rewolucja w testamentach. Ministerstwo zabiera głos

Rewolucja w testamentach. Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
PAP

W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 miliarda złotych tak zwanego podatku od plastiku (plastic tax) obowiązującego na terenie Unii Europejskiej od 2021 roku. To szacunki resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceministra Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu w 2023 roku zapłacono 2 miliardy złotych.

Polska zapłaci ogromny podatek. "To mieszkańcy ponoszą koszt"

Polska zapłaci ogromny podatek. "To mieszkańcy ponoszą koszt"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Sprawiedliwości chce rezygnacji z obligatoryjnej konfiskaty samochodu prowadzonego przez osobę będącą pod wpływem alkoholu. Projekt nowelizacji przepisów w tej sprawie został opublikowany na rządowych stronach.

Zmiany w sprawie konfiskaty auta. Jest projekt

Zmiany w sprawie konfiskaty auta. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl

Z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w 2023 roku skorzystało w Polsce 4,8 miliona osób - wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń. Wydano na nie 1,7 miliarda złotych - to o 33 procent więcej niż rok wcześniej.

Duży wzrost wydatków na prywatne ubezpieczenia zdrowotne

Duży wzrost wydatków na prywatne ubezpieczenia zdrowotne

Źródło:
PAP

Rząd podpisał umowę wykonawczą z polską firmą WB Electronics na dostawę dronów FlyEye dla Wojska Polskiego. - Jest ona wypełnieniem umowy ramowej, która obejmuje w sumie 400 zestawów, czyli 1600 dronów - powiedział wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Na razie wojsko otrzyma siedem zestawów, w skład których wchodzi 28 dronów.

Drony dla polskiego wojska. Podpisano umowę

Drony dla polskiego wojska. Podpisano umowę

Źródło:
tvn24.pl

Ryszard Janta został powołany przez radę nadzorczą Jastrzębskiej Spółki Węglowej na stanowisko prezesa zarządu - podała spółka w komunikacie. JSW podała, że Ryszard Janta to menadżer z doświadczeniem zawodowym w branży produkcyjnej. Swoją funkcję ma objąć 30 kwietnia.

Nowy prezes górniczej spółki

Nowy prezes górniczej spółki

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, wniosek o 800 plus należy złożyć do końca kwietnia. ZUS poinformował, że pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu. Od lutego rodzice złożyli blisko 3 miliony wniosków, które objęły 4,6 miliona dzieci.

ZUS przypomina o ważnym terminie

ZUS przypomina o ważnym terminie

Źródło:
PAP

Cztery projekty z przywróconym finansowaniem z programu "Szybka ścieżka" Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jak dowiedziała się redakcja biznesowa tvn24.pl, 26 firm odwołało się od decyzji o cofnięciu finansowania. Wcześniej opisywaliśmy sytuację firm, które utraciły środki ze względu na nieprawidłowości w oświadczeniach o niezaleganiu ze składkami ZUS. Łącznie cofnięto 195 milionów złotych przyznanych na 38 projektów.

Zwrot w sprawie odebranych dotacji NCBR. Ministerstwo nauki: projekty zostały przywrócone do finansowania

Zwrot w sprawie odebranych dotacji NCBR. Ministerstwo nauki: projekty zostały przywrócone do finansowania

Źródło:
tvn24.pl

Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska przekazała, że zamrożenie cen prądu na poziomie 500 złotych za megawatogodzinę obejmie wszystkie gospodarstwa domowe. Rząd pracuje także nad wdrożeniem bonu energetycznego oraz przedłużeniem maksymalnych cen dostaw ciepła.

Zmiany w rachunkach za prąd. Nowa cena maksymalna

Zmiany w rachunkach za prąd. Nowa cena maksymalna

Źródło:
PAP

Akcjonariusze Banku Pekao w środę powołali ośmioro nowych członków rady nadzorczej banku. Efektem mogą być zmiany w zarządzie banku. To właśnie rada nadzorcza powołuje i odwołuje członków zarządu, w tym prezesa banku, którym obecnie jest Leszek Skiba.

Rewolucja kadrowa w czołowym banku w Polsce

Rewolucja kadrowa w czołowym banku w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Po ponad 23-letniej sądowej walce ze Skarbem Państwa Marek Kubala, były właściciel salonu Seata w Wałbrzychu, dostanie odszkodowanie w wysokości 16 milionów złotych. - Ktoś jest skazany na proces karny, który trwa 11 lat, prokuratura nie potrafi wnieść aktu oskarżenia, a wcześniej niszczy człowieka w sposób bestialski, tak jak w amerykańskich filmach sensacyjnych - mówił biznesmen w rozmowie z dziennikarzem TVN24. Zdaniem przedsiębiorcy działanie organów państwowych było "celowe".

"Niszczą człowieka w sposób bestialski, tak jak w filmach". Kubala o 23 latach walki z systemem

"Niszczą człowieka w sposób bestialski, tak jak w filmach". Kubala o 23 latach walki z systemem

Źródło:
TVN24

"W lutym 2024 roku polskie banki odnotowały zysk o łącznej wartości 7,5 miliarda złotych" - wyliczyła Komisja Nadzoru Finansowego. Wynik finansowy netto sektora bankowego wyniósł w tym okresie 7,4 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 19 procent w porównaniu do danych z ubiegłego roku.

Banki w Polsce "rozbiły bank". Potężny wzrost zysków w tym roku

Banki w Polsce "rozbiły bank". Potężny wzrost zysków w tym roku

Źródło:
PAP