Najnowsze

W Davos rusza odbudowa świata

Najnowsze


2,5 tys. uczestników z 90 państw oraz setki sesji i seminariów. W szwajcarskim Davos w środę rusza 40. szczyt Światowego Forum Ekonomicznego. Przez pięć dni liderzy świata biznesu, polityki, kultury i przedstawiciele organizacji pozarządowych będą się zastanawiali nad tym, jak ulepszyć świat po globalnym kryzysie i jak poradzić sobie z ryzykiem, które zagrażają ożywieniu w gospodarce.

- Tym, co chcemy osiągnąć, jest głęboki wgląd w sytuację. Chcemy też sprawić, aby decydenci mieli świadomość odpowiedzialności za swoje działania. Musimy podjąć konkretne decyzje. Jeśli będziemy nieostrożni, przejdziemy od kryzysu finansowego do kryzysu całych gospodarek, a stąd do kryzysu społecznego. W procesie oczyszczania światowej gospodarki zwiększy się bowiem bezrobocie, zmniejszą się możliwości budżetowe tak rządów, jak i gospodarstw domowych. Ciężki czas przed nami - powiedział TVN CNBC Biznes Klaus Schwab, prezes Światowego Forum Ekonomicznego.

Główne wyzwania największych

Obrady w Davos skupią się wokół trzech idei. Mowa o przemyśleniu modeli biznesowych i schematów zarządzania ryzykiem, o ponownym zaprojektowaniu instytucji działających w gospodarce i o odbudowie zaufania. Organizatorzy podkreślają, że hasło szczytu – "Przemyśl, zaprojektuj na nowo, odbuduj" - jest wezwaniem do działania. Uczestnicy konferencji pochylą się też nad zagrożeniami dla wzrostu gospodarczego – nad groźbą powstania baniek spekulacyjnych, zapaści globalnego popytu i nad lukami w systemach nadzoru – zwłaszcza w sektorze finansowym. Poza tym wśród tematów obrad znajdą się zmiany klimatu, rozprzestrzenianie się broni jądrowej i zagrożenie pandemiami.

Polskę na szczycie w Davos reprezentować będą m. in. prezydent Lech Kaczyński, minister spraw zagranicznych - Radosław Sikorski i prezes Narodowego Banku Polskiego - Sławomir Skrzypek.

Źródło: TVN CNBC Biznes