W czwartek strajk kolei

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24W Bydgoszczy i Katowicach pociągi nie pojadą...

Wybierasz się w podróż pociągiem? Lepiej w czwartek nie jedź przez Katowice i Bydgoszcz. Jak donosi "Rzeczpospolita", w tych dwóch węzłach kolejowych zaplanowano właśnie tego dnia protest kolejarzy, co zablokuje ruch pociągów.

Pracownicy kolei zablokują w czwartek rano ruch na węzłach w Bydgoszczy i Katowicach. Protest potrwa dwie godziny - donosi "Rzeczpospolita".

Według doniesień Polskiego radia w Katowicach pociągi nie będą kursować od godziny 10 do 12, zaś podobna akcja w Bydgoszczy rozpocznie się w samo południe i zakończy się o godzinie 14.

Akcja związkowców ma być początkiem akcji, która może sparaliżować ruch kolejowy w całym kraju. - W przypadku braku efektów protest będzie rozszerzał się w postępie geometrycznym aż do strajku generalnego - zapowiada w "Rz" Stanisław Kokot, rzecznik Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ Solidarność.

Protest kolejarzy dotyczy planów rządowych ograniczenia uprawnień do wcześniejszych emerytur, a także niespełnionych obietnic rozmów z rządem, które padły jeszcze podczas czerwcowej pikiety kolejarzy w Warszawie. Minister Michał Boni obiecał wtedy spotkania w trybie roboczym, ale według kolejarzy żadne rozmowy nie odbyły się do dziś.

Lider kolejarskiej Solidarności nie chce ujawnić, w jaki sposób będzie rozszerzać się protest. Zaznacza jednak, że będzie to połączona akcja wszystkich związków zawodowych.

Strajk jest nielegalny?

Grupa Polskie Koleje Państwowe wydała oświadczenie w związku z zapowiadaną na czwartek akcją, twierdząc że nie jest stroną w sporze dotyczącym uprawnień emerytalnych. Strajk uznano za nielegalny, i zapowiedziano obciążenie organizatorów akcji stratami powstałymi w związku z zakłóceniami ruchu.

PKP nie wyklucza również pociągania ich do odpowiedzialności karnej.

Kolej zapewnia też, że przygotowuje działania mające zminimalizować niedogodności dla pasażerów w związku z czwartkowym protestem - ale ostrzega, że "może dojść do kilkugodzinnych opóźnień w kursowaniu pociągów na tych trasach".

Według wydanego przez PKP komunikatu, szczegółowe informacje na temat kursowania pociągów i ewentualnych opóźnień można znaleźć pod numerem infolinii: (22) 474 50 75 lub (22) 511 60 03 oraz na stronie internetowej www.pkp.pl.


Źródło: Rzeczpospolita, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24