W Chinach zagraniczni inwestorzy w lutym przystopowali. Bo świętowano nowy rok

Najnowsze


19,3 mld dolarów bezpośrednich inwestycji zagranicznych przyciągnęły Chiny w dwóch pierwszych miesiącach 2014 roku. To o 10,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Jednak w lutym wynik był gorszy.

Chiny przyciągnęły w lutym i styczniu tego roku 19,3 mld dolarów zagranicznych inwestycji (FDI). Ministerstwo handlu podało, że to o 10,4 proc. więcej niż rok wcześniej.

Gorszy luty

Według lutowych danych inwestycje zagraniczne wyniosły 8,6 mld dolarów, czyli o 4,1 proc. więcej niż rok wcześniej. Ale miesiąc wcześniej było to 10,6 mld dolarów, czyli 16,1 proc. więcej niż w 2013 roku w tym samym okresie. Według Shena Sanyanga rzecznika Ministerstwa Handlu wyniki w lutym były zdecydowanie gorsze, bo były "zaburzone" przez świętowane Nowego Roku a, kiedy fabryki, biura i sklepy często były zamknięte lub pracowały krócej. - Pomimo słabszych danych o inwestycjach międzynarodowych i innych problemów w naszym rozwoju wyniki pokazują, że inwestorzy zagraniczny nadal czują się u nas bardzo pewnie - mówi Shen Sanyang.

USA inwestycje

Wskaźnik bezpośrednich inwestycji zagranicznych dla 10 największych gospodarek Azji wzrósł o 11,6 proc. w czasie pierwszych dwóch miesięcy tego roku i wyniósł 16,9 mld dolarów. Aż 43 proc. tej kwoty to inwestycje ze Stanów Zjednoczonych, a 13,8 proc. pochodzi z krajów Unii Europejskiej.

Autor: msz/klim/ / Źródło: Reuters