W 2025 r. będzie 10 mln pracujących Rosjan mniej

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huZa czasów Minima i Pożarskiego nie do pomyślenia

Wobec starzenia się ludności rosyjska gospodarka będzie potrzebowała do 2025 r. ponad 10 milionów imigrantów - oświadczył dyrektor rosyjskiej Federalnej Służby Migracyjnej Konstantin Romodanowski.

Według prognoz demograficznych bez napływu imigrantów liczebność ludności aktywnej zawodowo w Rosji zmniejszy się do 2025 roku o 10 milionów osób, podczas gdy wzrośnie proporcjonalnie liczba mieszkańców w wieku emerytalnym Konstantin Romodanowski

Romodanowski przewiduje, że zmniejszenie liczby ludności aktywnej zawodowo miałoby negatywny wpływ na rozwój rosyjskiej gospodarki i jej modernizację oraz poziom życia społeczeństwa.

- W rezultacie może nastąpić spadek konkurencyjności rosyjskiej gospodarki w zglobalizowanym świecie - ostrzega dyrektor FMS.

W ocenie ekspertów Federalnej Służby Migracyjnej "import" specjalistów dla niektórych priorytetowych sektorów rosyjskiej gospodarki staje się coraz bardziej nieodzowny.

Rosja, która od lat traci wskutek emigracji specjalistów wykwalifikowaną siłę roboczą, stawia sobie ostatnio za cel rozwijanie programów repatriacyjnych opartych na wprowadzaniu zachęt materialnych do powrotu z emigracji zarobkowej.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu