W 2008 giełda trafi na giełdę

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Giełda na giełdę

- W przyszłym roku na giełdę trafią spółki energetyczne oraz sama Giełda Papierów Wartościowych - powiedział w radiu PIN wiceminister skarbu Michał Chyczewski. Skarb Państwa ma mieć pakiet większościowy GPW.

- Na pewno dojdzie w przyszłym roku do częściowej prywatyzacji przez giełdę spółek energetycznych. Z dużym prawdopodobieństwem w 2008 roku na giełdzie zadebiutuje GPW. To pewniaki - powiedział Chyczewski w radiu PIN. Dodał, że w GPW skarb państwa zachowa większościowy pakiet, nieznacznie przekraczający 50 proc. - Oferta będzie składać się z dwóch transz - kierunkowej, skierowanej do grupy inwestorów instytucjonalnych oraz branżowych i będzie oferta publiczna - powiedział Chyczewski. Zaznaczył, że transza kierunkowa trafi "raczej do inwestorów krajowych". Jak ocenia Chyczewski, "taka struktura akcjonariatu będzie najkorzystniejsza dla GPW i całego rynku kapitałowego w Polsce". Wiceminister ocenia, że wartość oferty GPW wyniesie "zdecydowanie poniżej 1 mld zł". Nie chciał podać dokładniejszego terminu debiutu ze względu na konieczność dokonania pewnych zmian legislacyjnych w spółce. - Potrzebne są jeszcze zmiany legislacyjne, które spowodują, że wycena GPW będzie lepsza niż na chwilę obecną. Chodzi o to, by spółka mogła wypłacać dywidendę. Na razie nie może tego robić, a w opinii doradców prywatyzacyjnych jest to czynnik istotnie wpływający na wycenę - poinformował Chyczewski.

Energetyka do prywatyzacji, ale nie cała W przypadku sektora energetycznego prywatyzacji nie będą poddane spółki zajmujące się przesyłem energii, czyli takie jak: Gaz-System, PSE Operator czy Polskie Linie Kolejowe. - Tych spółek nie zamierzamy prywatyzować - zapewnił w Radiu Zet minister skarbu Aleksander Grad. - Natomiast inne przedsiębiorstwa, które będą prywatyzowane czy to poprzez giełdę, czy to poprzez inwestora strategicznego w warunkach przetargowych będziemy się starali tak określić warunki dla inwestorów, aby pośrednio potrafili się wpisać w polską strategię bezpieczeństwa energetycznego - mówił.

- Niemcy, Austriacy, Włosi tworzą spółki z kapitałem rosyjskim po to, by te spółki wpisywały się w bezpieczeństwo energetyczne Europy, to być może w niektórych takich przypadkach będziemy mogli dopuścić również kapitał rosyjski, ale w taki sposób, aby nie naruszyć naszego bezpieczeństwa energetycznego - tłumaczył Grad.

TVP nadal będzie należeć do Skarbu Państwa Minister skarbu zapewnił, że PO nie zamierza prywatyzować TVP i Polskiego Radia. - Natomiast chcemy bacznie przyjrzeć się temu, co się dzieje w TVP. Mam nadzieję, że jeszcze dziś, a jak nie to w najbliższych dniach, spotkam się z prezesem Andrzejem Urbańskim, aby porozmawiać o tym, jak funkcjonuje spółka, bo to jest ogromny majątek Skarbu Państwa i dla mnie nie jest bez znaczenia, jak on jest zarządzany - powiedział. - Mam wiele pytań do pana prezesa Urbańskiego i to nie tylko w kwestiach personalnych, ale i w kwestiach biznesowych, bo niepokoiły mnie informacje o zawieraniu bądź przygotowywaniu umów biznesowych, które nie wpisały się w ciąg decyzji korporacyjnych czyli rady nadzorczej, czy właścicielskich - dodał Grad.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24