Volkswagen zainwestuje w Wielkopolsce

Najnowsze

vw.comW Wielkopolsce powstanie fabryka Volkswagena

Volkswagen planuje wybudować nową fabrykę w okolicach Poznania - informuje dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung. W zakładzie produkowany będzie VW Crafter. Każdego roku z fabryki ma wyjeżdżać 70 tys. modeli.

Nowy zakład Volkswagen, który powstanie w Wielkopolsce, będzie produkował samochody dostawcze, czyli model Crafter. Fabryka ma wystartować za dwa lata, a prace w niej ma znaleźć ponad 3 tys. osób. Koncern - według ustaleń Agencji Reutersa - wyda na ten cel 500 mln euro. Z zakładu wyjeżdżać ma rocznie około 70 tys. samochodów.

Jak pisze "FAZ", decyzja zapada już na szczeblu wewnętrznym. Konieczna jest jednak jeszcze oficjalna decyzja rady nadzorczej koncernu. Ta spodziewana jest przed konferencją prasową, planowaną na 13 marca.

Biuro Prasowe Ministerstwa Gospodarki w rozmowie z tvn24bis.pl nie komentuje tych doniesień.

Były spekulacje

O nowym inwestorze, w branży motoryzacyjnej, mówiło się od kilku miesięcy. Na początku grudnia wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński zapowiedział, że budowa nowej fabryki motoryzacyjnej w Polsce rozpocznie się wiosną 2014 roku.

Frankfurter Allgemeine Zeitung twierdzi, że Volkswagen poszukiwał odpowiedniej lokalizacji przez rok, a Wielkopolska jest najlepszym miejscem na stworzenie nowego zakładu. Koncern jest tu obecny od wielu lat.

Pod koniec grudnia VW Group Polska, czyli oficjalny importer samochodów VW w Polsce, podpisał umowę na budowę w Komornikach centrum logistycznego o powierzchni 30 tys. mkw. Będzie to, pod względem powierzchni, druga inwestycja w Wielkopolsce.

W Poznaniu od lat działa zakład VW produkujący samochody dostawcze Caddy i Transporter. W ubiegłym roku z fabryki wyjechało ponad 170 tys. tych aut, a w 2012 162 tys. pojazdów.

Bo taniej

Agencja Reutera podała w połowie grudnia nieoficjalną informację, że Volkswagen rozpatruje uruchomienie nowych zakładów produkujących Craftera w wielu krajach, zbliża się bowiem koniec umowy o współpracy z Daimlerem, który budował model w Niemczech od 2005 roku. Polska była rozpatrywana m.in. z powodu niższych kosztów. Zdaniem agencji koszty pracy w przemyśle w Polsce wynosi 6,65 euro na godzinę.

Rekord sprzedaży

Największy niemiecki koncern motoryzacyjny Volkswagen sprzedał w zeszłym roku na całym świecie ponad 9,5 mln samochodów. Był to o 4,8 proc. więcej niż w 2012 roku.

Crafter to duże samochody dostawcze oraz lekkie ciężarówki o dopuszczalnej masie całkowitej do 5 ton, zastąpił volkswagena LT. Produkowany jest od 2006 roku.

Autor: msz//gry / Źródło: Frankfurter Allgemeine Zeitung, tvn24bis.pl, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: vw.com