Volkswagen robi przerwę

Najnowsze


W niemieckich zakładach koncernu Volkswagen obowiązuje od poniedziałku pięciodniowa przerwa produkcyjna, czego nie było tam od 25 lat. Po raz drugi stanął też poznański zakład koncernu.

W Niemczech przerwa objęła około 61 tys. spośród łącznie 92 tys. pracowników Volkswagena. Działalności nie zaprzestały placówki badawczo-rozwojowe i część zakładów wytwarzających części, normalnie funkcjonują też kursy szkoleniowe. Produkcja ma zostać wznowiona 1 marca na zmianie nocnej.

Jak zaznacza dpa, w związku z premią za złomowanie starych samochodów w Niemczech znacznie wzrósł popyt na mniejsze modele Volkswagena, jak Fox i Polo - ale wytwarza się je za granicą.

Poznań stanął po raz drugi prawa

Po raz drugi w lutym - zgodnie z zapowiedziami - stanęły też poznańskie zakłady Volkswagena, Przerwa ma także potrwać pięć.

Trzydniowe wstrzymanie produkcji miało już miejsce na początku miesiąca. Spółka nie wyklucza kolejnych przestojów w produkcji. Jak poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy spółki Volkswagen Poznań Piotr Danielewicz, spółka zaplanowała łącznie osiem dni przestoju w tym półroczu.

Wstrzymanie produkcji zostało uzgodnione ze związkiem zawodowym działającym w zakładzie. - Porozumienie zawarte ze związkiem zawodowym zakłada utrzymanie miejsc pracy stałej załogi Volkswagena oraz nieingerowanie w wynagrodzenie zasadnicze pracowników. Na razie nie planujemy kolejnych przestojów w produkcji - poinformował Piotr Danielewicz.

Spółka ze względu na kryzys i spadek produkcji nie przedłużyła umów z pracownikami z agencji pracy tymczasowej, którzy do tej pory pracowali w Volkswagenie.

Volkswagen Poznań zatrudnia ponad 6 tys. osób. Dziennie zakłady produkują ok. 600 pojazdów.

Źródło: PAP