Volkswagen idzie w ślady Toyoty i Forda. Szuka kapitału w Chinach

Najnowsze

caroftheyearVolkswagen Golf to flagowy model niemieckiej firmy

Volkswagen planuje przeznaczyć ok. 800 mln juanów (128 mln dolarów) na przekształcenie ich w papiery wartościowe zabezpieczone aktywami w Chinach. To podobny krok, na jaki zdecydowały się ostatnie Ford i Toyota - pisze Bloomberg.

Środki na tzw. sekurytyzację pochodzą z Volkswagen Financial, Volkswagen Financial Services i Fitch Ratings. - Ta oferta otwiera drzwi dla międzynarodowych inwestorów - powiedziała Helen Wong, dyrektor finansowa w Fitch.

To pierwsza sekurytyzacja wspierana przez chińskie należności kredytowe w branży motoryzacyjnej. Toyota podobną transakcję przeprowadziła 23 maja, tak samo jak Ford.

Sprzedaż rośnie

Jak prognozują analitycy, do 2020 roku liczba pojazdów cywilnych na chińskich drogach wzrośnie do 200 mln sztuk.

Do końca roku z chińskich dróg ma zniknąć 5-6 mln starych samochodów, które nie spełniają standardów ekologicznych. Rząd w Pekinie chce w ten sposób zmniejszyć poziom zanieczyszczenia powietrza. Plan rządowy powstał po tym jak w Chinach nie wykonano krajowych założeń środowiskowych na lata 2011-2013. Przewidywano, że w tym okresie uda się m.in. zredukować problem smogu w miastach.

Rząd chiński planuje, że wszystkie pojazdy zarejestrowane przed 2005 rokiem, a które nie spełniają standardów emisji spalin, zostaną "stopniowo usunięte" z dróg. Nie sprecyzowano jednak jak ten proces będzie przebiegał.

Autor: mn/klim/ / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: caroftheyear