Volkswagen chce przejąć MAN-a

Najnowsze

MANVolkswagen chce przejąć całego MAN-a

Volkswagen ma apetyt na producenta ciężarówek, firmę MAN. Niemiecki koncern zwiększył już swoje udziały w tej spółce do ponad 30 procent, a to zgodnie z niemieckim prawem oznacza konieczność ogłoszenia oferty przejęcia całej firmy.

Jak twierdzi telewizja ZDF, przesądzone są już narodziny nowego giganta motoryzacyjnego, złożonego z dotychczasowych firm Volkswagen, MAN i Scania.

Volkswagen Group rozszerzyła swój udział w akcjach MAN-a na nieco ponad 30 procent. Z Wolfsburga skierowano więc do pozostałych akcjonariuszy obowiązkową w takiej sytuacji ofertę. Volkswagen ogłosił, że zapłaci 95 euro na każdą akcję zwykłą spółki.

VW chce zawiązać alians z jego szwedzką spółką zależną Scania i samym MAN-em. Volkswagen ma już 70 procent głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Scanii, a 17,3 procent głosów ma tam też MAN.

- Branża samochodów ciężarowych jest dla nas ekscytującym, strategicznym obszarem działalności. Chcemy teraz utorować drogę do bliższej współpracy pomiędzy MAN-em, Scanią i Volkswagenem, a tym samym do do realizacji synergii dla dobra wszystkich akcjonariuszy - stwierdził szef VW Martin Winterkorn.

MAN jest jednym z czołowych producentów pojazdów użytkowych na świecie. W Polsce ma 4 spółki: MAN Truck & Bus Polska zajmującą się sprzedażą pojazdów ciężarowych i autobusów oraz ich serwisem, MAN Bus z dwiema fabrykami autobusów w Sadach pod Poznaniem oraz w Starachowicach, MAN Trucks zajmująca się montowaniem pojazdów ciężarowych w Niepołomicach koło Krakowa, oraz MAN Accounting Center – czyli centrum finansowo-księgowe zlokalizowane w Poznaniu.

Scania w Polsce oprócz sieci sprzedaży i serwisu swych pojazdów ma w Słupsku zakład produkujący autobusy miejskie.

Źródło: ZDF, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: MAN