Vistula i Wólczanka jak Louis Vuitton?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESVistula i Wólczanka ma ambitne plany

W poniedziałek Vistula i Wólczanka rozpaliła emocje ogłoszeniem planów wrogiego przejęcia spółki jubilerskiej W.Kruk. Kilkanaście godzin potem prezes Vistuli dolał oliwy do ognia - do garniturów i biżuterii firma może dorzucić bajsbolówki - ale za to z logo jednej z legend amerykańskiego przemysłu - firmy GAP.

Prezes Rafał Bauer, który poinformował o negocjacjach, mówi o nich jednak na razie ostrożnie: - Jeżeli będziemy rzeczywiście odpowiedzialni za wprowadzanie GAP-a do Polski wtedy będziemy mogli rozmawiać o tym bardziej szczegółowo, natomiast dziś możemy dzielić skórę na "niezabitym niedźwiedziu".

Wielki świat na wielką kieszeń

Niemałe są też ambicje prezesa spółki Rafała Bauera. Jak sam mówi, chce stworzyć w Polsce imperium na miarę światowej sławy domu mody Louis Vuitton. - Grupa Louis Vuitton jest dla nas wzorem, bardzo byśmy chcieli właśnie przyjąć taką strategię jaką zastosowała niegdyś grupa LV, która dziś doprowadziła ją do tak prestiżowej pozycji na rynku marek - mówi Bauer. Analitycy rynku odzieżowego oceniają jednak, że zadziała efekt skali.

Taki ruch Vistuli to niekoniecznie dobra wiadomość dla klientów: - Z punktu widzenia konsumenta stworzenie miejsca, w którym będzie skupisko kilku, kilkunastu marek może oznaczać wyższe albo trochę wyższe ceny - mówi Sobiesław Kozłowski z BPH.

Rodzi się polska potęga?

Jednak prezes Bauer skrupulatnie buduje swoje imperium na polski w imię biznesowej zasady: "Duży może więcej".

Zarówno Vistula jak i Wólczanka to firmy z długą tradycją. Na początku lat 90. obie zadebiutowały na giełdzie. Dwa lata temu spółki połączyły się, żeby już rok później zainwestować w słynne domy centrum. A teraz zarządzający spółkami wyczuli kolejny łakomy kąsek - rodzinny biznes luksusowej marki jubilerskiej W.Kruk, który od ośmiu lat jest także właścicielem włoskiej marki Deni Kler.

Jednak tu może pojawić się problem w ambitnych planach prezesa Bauera. Wojciech Kruka zarzuca, że Vistula podejmuje próby wrogiego przejęcia jego biznesu. Mimo tego, jak poinformował Rafał Bauer do piątku przedstawiciele W.Kruk mają wydać w tej sprawie oświadczenie.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES