"Vistula Gate", czyli co świat mówi o aferze taśmowej. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Najnowsze

Jak aferę podsłuchową komentują zagraniczne media? TVN24 BiS
wideo 2/5

Międzynarodowe echa afery podsłuchowej to temat dnia w TVN24 Biznes i Świat. Sprawdzamy, jak na wydarzenia w Polsce i publikację "wrażliwych taśm" reagują zagraniczne media oraz jak komentowane są słowa m.in. premiera Donalda Tuska, który wspomniał o możliwości wcześniejszych wyborów. "The Economist" określa wręcz aferę podsłuchową mianem "Vistula Gate".

Najważniejsze i najbardziej prestiżowe media na świecie informują o opublikowanych przez tygodnik "Wprost" taśmach, które wstrząsnęły polską sceną polityczną. O nagraniach piszą m.in. "Washington Post", "Wall Street Journal", "New York Times", BBC, Bloomberg, “Die Welt”, „Die Zeit”, czy "Sueddeutsche Zeitung". "Washington Post" zacytował Jacek Kondrackiego, pełnomocnika Wprost, który stwierdził, że "nikt nie był przygotowany na taką akcję. Nie żyjemy w kraju Putina ani na Białorusi", a "Wall Street Journal" przytacza słowa Tuska o możliwych wcześniejszych wyborach parlamentarnych.

Odgłosy taśm

"Wprost" wczoraj opublikował całą zawartość pliku dźwiękowego – rozmowy prof. Marka Belki, prezesa MBP oraz ministra spraw wewnętrznych, Bartłomieja Sienkiewicza. Rozmowa dotyczyła między innymi sytuacji polskich banków, w tym rozważana sprzedaż BGŻ przez Rabobank. Prezes NBP miał zastrzeżenia, że polskie państwo nie wydaje w podobnych przypadkach jednoznacznego komunikatu. Prof. Belka miał stwierdzić, że Polska nie może sobie pozwolić, żeby kawał polskiego państwa, poszedł w ręce jakiegoś, znów nie wiadomo jakiego inwestora. W TVN24 Biznes i Świat sprawdzimy także, jak na aferę podsłuchową reagują rynki finansowe. Najmocniej na informacje "Wprost" zareagowały rynki walutowe. Polska waluta traci na wartości. O poranku za jedno euro trzeba było zapłacić 4,15 zł, a za franka szwajcarskiego 3,41 zł.

Co na Wschodzie?

Śledzimy również wydarzenia na Ukrainie, gdzie na sile przybierają walki między rządowymi wojskami, a prorosyjskimi separatystami. Rzecznik operacji antyterrorystycznej poinformował, że do tej pory zginęło około 200 separatystów. Prezydent Petro Poroszenko przedstawił władzom wschodnich obwodów plan pokojowy. Zakłada on przeprowadzenie reformy konstytucji, która doprowadzi do decentralizacji władzy w państwie, zmianie ulegnie również sposób finansowania władz lokalnych. Sprawdzamy również, jaka przyszłość czeka Irak. Prezydent USA Barak Obama wykluczył, że wojska amerykańskie wrócą do tego kraju. Zapowiedział jednak, że Stany Zjednoczone są przygotowane do punktowych działań wojskowych po konsultacji z Kongresem i przywódcami krajów regionu. Zwiększą też wsparcie dla sił irackich, wysyłając ok. 300 doradców wojskowych

Kłopoty Pendolino

Wciąż przyglądamy się także pociągom Pendolino, z którymi PKP Intercity znów ma kłopoty. Analizujemy, czy decyzja o zakupie tych składów, to klęska i źle wydane pieniądze. Pendolino pojawi się na polskich torach najprawdopodobniej dopiero w marcu przyszłego roku, a nie - jak zakładano- w grudniu. Grupa PKP chce, aby spór z dostawcą Pendolino rozstrzygnął Sąd Arbitrażowy. Pociągi miały trafić do Polskich Kolei 6 maja, od tamtego czasu PKP nalicza Alstomowi kary. Trwające Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Brazylii, to nie tylko zacięte spotkania na boisku, ale także przyciągające wzrok kobiety, które zasiadają na trybunach. Sprawdzimy, dlaczego Ameryka Południowa jest coraz atrakcyjniejsza. Piękne kobiety, choć wyglądające tak samo, przykuwają uwagę na brazylijskich stadionach. Brazylijczycy w ubiegłym roku uplasowali się na drugim miejscu, zaraz po Stanach Zjednoczonych, w liczbie wykonywanych operacji plastycznych. Zastanowimy się czy takie zabiegi są się przymusem nowoczesności.

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat