VAT od usług już unijny

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Łatwiej ma być o zwrot VAT. Wystarczy elektroniczny formularz zamiast stosów papierów

Podatek VAT od usług świadczonych za granicą będzie pobierany w kraju, w którym siedzibę ma firma nabywcy takiej usługi, a nie tam, gdzie siedzibę ma firma świadcząca usługę - przewiduje podpisana przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego nowelizacja ustawy o VAT.

Kancelaria Prezydenta poinformowała w poniedziałek, że nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług prezydent podpisał w ubiegły czwartek.

Ustawa dostosowuje polskie prawo do trzech unijnych dyrektyw dotyczących m.in. miejsca świadczenia usług. Zgodnie z nią, podatek ma być pobierany nie tam, gdzie ma siedzibę firma świadcząca usługę, a w kraju, gdzie siedzibę ma firma nabywająca usługi. Zdaniem rządu, który przygotował zmiany, takie rozwiązanie ułatwi firmom rozliczenia podatkowe.

Rozliczenie co miesiąc

Nowelizacja wprowadza miesięczny (zamiast kwartalnego) termin składania informacji o transakcjach przeprowadzonych między firmami z różnych krajów Unii Europejskiej. Mają być one składane do 15 każdego miesiąca, a nie - jak obecnie - do 25 dnia po zakończeniu kwartału. Zmiana ta ma zmniejszyć możliwości uchylania się od płacenia podatku.

Łatwiejsze będzie ubieganie się o zwrot VAT-u zapłaconego w innym państwie UE. Wniosek o zwrot podatku będzie można składać elektronicznie w polskim urzędzie skarbowym, który przekaże go do właściwego państwa.

Większość nowych przepisów ma wejść w życie 1 stycznia 2010 r. Część z nich - dotycząca miejsca opodatkowania usług związanych m.in. z kulturą, sztuką, sportem, nauką, edukacją i rozrywką - ma wejść w życie rok później, czyli od 1 stycznia 2011 r.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24