Najnowsze

Uwaga na zmiany w rozkładzie lotów

Najnowsze

TVN24Z Okęcia w czasie remontu odlecą tylko małe samoloty

Z powodu zaplanowanego na wrzesień remontu skrzyżowania pasów startowych warszawskiego lotniska Chopina, przewoźnicy zmieniają rozkłady lotów. W tym czasie udostępniony będzie fragment dłuższego pasa startowego, na którym będą mogły startować i lądować mniejsze samoloty pasażerskie.

Remont skrzyżowania dwóch pasów startowych będzie prowadzony przez pierwszy weekend września oraz kolejne dwie soboty tego miesiąca.

Pierwotnie przez ten czas na lotnisku miały się nie odbywać ani starty, ani lądowania maszyn. Władze lotniska zdecydowały się udostępnić jednak samolotom 1,3 tys. metrów dłuższego pasa. Pozwoli to mniejszym samolotom pasażerskim - z ok. 50 osobami na pokładzie oraz transportowym - na starty i lądowania.

Długość całego pasa ma 3,6 tys. metrów, zaś do skrzyżowania z drugim jest ok. 1,5 tys. metrów. Samoloty będą mogły startować i lądować nie dojeżdżając do remontowanego miejsca.

- Dotychczas trzy linie lotnicze przedstawiły rozkład lotów z Lotniska Chopina w podanym okresie: PLL LOT, Czech Airlines, Swiss Airlines. Samoloty tych linii będą wykonywały operacje do Zurychu, Pragi, Budapesztu oraz na połączeniach krajowych do Krakowa i Wrocławia - powiedział PAP w środę rzecznik lotniska Chopina Kamil Wnuk.

Sprawdź, czy twój samolot odleci

Dodał, że zaleca się, aby pasażerowie sami na bieżąco sprawdzali linię, z którą mają się udać w podróż tego dnia, a także w stronę lotniska Chopina. - Część linii lotniczych wysłała już do pasażerów informacje o zmianach lotów - dodał.

Rzecznik PLL LOT Jacek Balcer poinformował, że na czas remontu rozkład lotów przewoźnika z Warszawy będzie ograniczony. Dotyczyć to będzie również dni poprzedzających i następujących bezpośrednio po datach, w których prowadzone będą prace remontowe, czyli 3, 6, 10, 12, 17 i 19 września.

- Zmiany polegać będą˙na konieczności odwołania niektórych wieczornych i porannych rejsów europejskich i krajowych. Połączenia z portów regionalnych wykonywane będą bez zmian - powiedział Balcer.

Małe samoloty polecą z Warszawy

Z Warszawy LOT będzie latał tylko samolotami typu ATR należącymi do Eurolotu, a operującymi na rejsach PLL LOT. Maszyny te będą wykonywać połączenia do określonych miast europejskich i portów krajowych. Z kolei niektóre rejsy wykonywane samolotami Embraer 145, 170 i 175 oraz Boeingiem 737 zostały przeniesione do innych polskich portów.

Przewoźnik wprowadził dodatkowe rejsy do Nowego Jorku, Chicago i Toronto z portów regionalnych - Gdańska, Rzeszowa i Katowic, uruchomione zostaną w tych dniach loty pomiędzy Krakowem i Nowym Jorkiem.

Rejsy czarterowe, które miały startować z lotniska Chopina, podczas remontu pasa, będą wykonywane˙z Łodzi i Katowic.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24