Najnowsze

Usmanow i Abramowicz zdetronizowani. Londyn stolicą miliarderów

Najnowsze

Rosyjscy oligarchowie w "Londongradzie"
tvn24bis.pl/Wikipedia/ShutterstockRosyjscy oligarchowie w "Londongradzie"

Liczba miliarderów mieszkających w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy w historii przekroczyła setkę. Najbogatsi są pochodzący z Indii bracia Srichand i Gopichand Hinduja, stojący na czele konglomeratu Hinduja Group. Zdetronizowali oni rosyjskich oligarchów, takich jak Uliszer Usmanow czy Roman Abramowicz.

Jak podliczył "Sunday Times", na Wyspach mieszka obecnie 104 miliarderów, podczas gdy na początku 2013 r. było ich 88.

Stolica najbogatszych na świecie

Co ciekawe, zagęszczenie miliarderów jest tam największe na świecie. Jeden miliarder przypada na 607 tys. Brytyjczyków, podczas gdy w Ameryce - jeden na około milion Amerykanów.

Krezusi zgromadzili majątek wart w sumie 301 miliardów funtów, czyli o 56 mld więcej niż rok temu. W samym tylko Londynie zameldowanych jest 72 miliarderów, najwięcej na świecie. Najbliższym rywalem jest Moskwa, ale ją zamieszkuje "tylko" 48 miliarderów.

Dla porównania w Nowym Jorku mieszka 43 miliarderów, San Francisco - 42, Los Angeles - 38, a w Hongkongu - 34.

Usmanow i Abramowicz zdetronizowani

Najbogatszymi osobami w Wielkiej Brytanii są pochodzący z Indii bracia Srichand i Gopichand Hinduja stojący na czele konglomeratu Hinduja Group. Ich majątek szacowany jest na 11,9 mld funtów.

Tym samym zdetronizowali oni dotychczasowego lidera listy Uliszera Usmanowa, udziałowca Arsenalu Londyn. Fortuna rosyjskiego przedsiębiorcy urodzonego w Uzbekistanie stopniała o 2,65 mld funtów, głównie z powodu spadku kursu rubla, do 10,65 mld.

Na liście bogaczy na trzecim miejscu jest indyjski potentat stalowy Lakshmi Mittal. Inny znany Rosjanin, właściciel klubu piłkarskiego Chelsea Londyn Roman Abramowicz spadł z 5. na 9. miejsce. Jego konto stopniało o 780 mln, do 8,52 mld funtów.

Najbogatszą osobą mieszkającą w Wielkiej Brytanii od urodzenia jest książę Westminster Gerald Grosvenor, z 8,5 mld funtów.

Popularny biznesmen i inwestor Richard Branson z majątkiem wartym 3,6 mld funtów uplasował się dopiero na 24. miejscu.

Rosyjskie fortuny w Londynie
Rosyjskie fortuny w Londynietvn24

Autor: rf / Źródło: BBC, Sunday Times,

Pozostałe wiadomości