Były szumne zapowiedzi, ale konkretów brak. Rozbrajanie Amerykanów bez postępu

Najnowsze


Wielu polityków i działaczy społecznych po masakrze w Las Vegas głośno krzyczało, że trzeba wreszcie ograniczyć dostęp do broni. Albo przynajmniej do dodatków pozwalających przerobić broń, aby działała jak w pełni automatyczna. Amerykańska prasa ze smutkiem zauważa jednak, że im dalej od tragicznej strzelaniny, tym ciszej o jakichkolwiek projektach w tej sprawie. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Zakaz stosowania zmodyfikowanych kolb (ang. bump stock) umożliwiających strzelanie z broni półautomatycznej jak z automatycznej zaproponowali przywódcy Partii Demokratycznej.

Portal The Daily Beast wskazuje jednak na brak postępów w pracach nad projektem. Propozycje utknęły bowiem w komisji do spraw sprawiedliwości Izby Reprezentantów i nic nie wskazuje na to, by ktoś zamierzał się nad nią pochylić - czytamy w artykule.

Zmodyfikowanie broni półautomatycznej poprzez zamontowanie "bump stock" powoduje, że karabinek półautomatyczny jest w stanie strzelać równie szybko jak broń automatyczna.

W Senacie projekt zakazu nie ma wsparcia żadnego republikanina. Nawet jakby takie wsparcie się pojawiło, mało kto wierzy w to, że trafi on pod obrady stosownej komisji. Skąd ten opór? Zdaniem portalu The Daily Beast odpowiada za to bardzo wpływowe Narodowe Stowarzyszenie Strzeleckie (National Rifle Association - NRA).

Organizacja z jednej strony poparła zmianę, ale przy okazji wskazała, że powinna zająć się tym jedna z agencji odpowiedzialnych za broń.

Jak wynika z najnowszych danych, Amerykanie posiadają 300 mln karabinków, pistoletów i strzelb.

Strzelanina w Las Vegas

Na początku października 64-letni Amerykanin Stephen Paddock, były księgowy, hazardzista i inwestor na rynku nieruchomości, otworzył ogień do zgromadzonych pod gołym niebem ponad 20 tys. uczestników festiwalu muzyki country "Route 91. Harvest Festival" w Las Vegas, zabijając prawie 60 osób i raniąc ponad 500.

Większość ofiar Paddocka, który miał cały arsenał broni i wyposażenia snajperskiego, nie ukończyła 40. roku życia. Była to najkrwawsza tego rodzaju tragedia w najnowszej historii USA.

Program "24 Godziny" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 BiS o godz. 21.00.

Autor: red. / Źródło: TVN24 BiS, PAP