USA zaczynają oszczędzać

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESTimothy Geithner o oszczędzaniu w USA

Administracja Baracka Obamy ma plan na obniżenie rozdętego deficytu. Jak donosi "The Wall Street Journal", Biały Dom chce ograniczyć lukę w budżecie dzięki niewykorzystanym środkom z programu wsparcia dla systemu finansowego TARP, zwanego planem Paulsona. A sekretarz skarbu Thimoty Geithner mówi, że rząd USA prawdopodobnie będzie zaciągał mniejsze pożyczki niż zakładał wcześniej.

Deficyt budżetowy USA bije wszelkie rekordy. W roku finansowym 2008/2009, który zakończył się wraz z końcem września, osiągnął on 1,42 biliona dolarów, czyli prawie 10 proc. produktu krajowego brutto.

Według WSJ, administracja Obamy chce wydać na program ratunkowy dla banków znacznie mniej niż przewidywano na początku kryzysu. Całkowite długoterminowe koszty programu mają wynieść 200 miliardów dolarów wobec prognozowanych wcześniej 340 miliardów. Pomimo planu wykorzystania pieniędzy z TARP w celu zmniejszenia deficytu, Biały Dom ciągle chce pozostawić część środków w rezerwie, tak, by w razie czego przeciwdziałać nagłym wydarzeniom na rynku finansowym.

Analitycy ostrzegają jednak, że przez następną dekadę tak wielki deficyt jak obecnie trudno będzie znacząco obniżyć.

Geithner: przywrócimy trwałą równowagę

Tymczasem w wywiadzie dla CNBC Timothy Geithner, amerykański sekretarz skarbu powiedział, że banki płynnie spłacają pożyczki z programu TARP wraz z odsetkami. Geithner podkreślił też, że na świecie rośnie zaufanie zarówno do całego systemu finansowego, jak i do samego Waszyngtonu.

- Trzeba docenić to, że dostrzegamy zachęcające, wstępne oznaki stabilizacji w globalnym systemie finansowym. Nie chodzi tylko o powrót wzrostów, ale i o to, że Amerykanie zaczynają więcej oszczędzać. Ameryka pożycza teraz od reszty świata o wiele mniej niż wcześniej. Zaufanie do systemu finansowego znacznie wzrosło. Wydaje mi się, że świat wierzy w nasze zapewnienia o tym, że w miarę powrotu do wzrostu gospodarczego przywrócimy trwałą równowagę w naszej sytuacji fiskalnej. To bardzo ważne dla USA i dla całego świata - powiedział Geithner.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES