USA pozywają Intela

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Intel znów podpada

Federalna Komisja ds. Handlu USA pozwała firmę Intel Corp. - największego na świecie producenta mikroprocesorów - oskarżając ją tłumienie konkurencji. To już kolejny tego typu zarzut wobec amerykańskiego koncernu.

Według Komisji, Intel przez 10 lat blokował rywalom dostęp do rynku, pozbawiając tym samym konsumentów możliwości wyboru i tłumiąc innowacyjność w dziedzinie mikroprocesorów.

Podobne zarzuty stawiane są Intelowi od lat. Firma zaprzecza, jakoby dopuszczała się nieprawidłowości, ale ostatnio zgodziła się zapłacić w ramach ugody 1,25 mld dol swemu rywalowi Advanced Micro Devices Inc., wysuwającemu takie oskarżenia.

Globalny kłopot

Jakiś czas temu Intel odwołał się od rekordowej kary, w wysokości 1,06 mld euro, jaką za praktyki monopolistyczne nałożyła na niego w maju br. Komisja Europejska. Komisja nakazała Intelowi powstrzymanie praktyk handlowych blokujących sprzedaż procesorów AMD.

KE podkreśliła, że Intel udzielał nielegalnych rabatów producentom sprzętu komputerowego - firmom Acer, Dell, HP, Lenovo i NEC - w zamian za wyłączność lub prawie wyłączność w zaopatrywaniu ich w procesory. Nielegalne rabaty przyznawano też handlowi za sprzedawanie wyłącznie komputerów z procesami Intela. Amerykańskiej firmie zarzucono też, że płaciła producentom za wstrzymywanie bądź opóźnianie wprowadzania na rynek komputerów z procesorami AMD. Teraz podobne zarzuty stawia Intelowi Federalna Komisja.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24