Najnowsze

USA pozwą OPEC?

Najnowsze

TVN24OPEC zrzesza kraje eksportujące ropę naftową

Być może już wkrótce USA będzie mogło pozwać kraje OPEC. Kongres pracuje nad ustawą, która pozwoli na taki ruch. Kraje OPEC ustalające limity wydobycia, a przez to traktowane jako zwykłe przedsiębiorstwa podlegałyby amerykańskiemu prawu antytrustowemu. A za zmowy cenowe grożą wysokie kary.

Pomysł pozwania członków OPEC za manipulacje cenami ropy jest za oceanem coraz popularniejszy, choć nie nowy. Po raz pierwszy demokratyczny senator Herbert H. Kohl mówił o nim latem 2000 r. Wtedy galon (ok. 3,8 l) paliwa kosztował w USA 1,5 dol. Wówczas jednak kongresmani uznali, że pomysł nie rokuje na przyszłość i prowadzi donikąd. Dziś galon paliwa kosztuje prawie dwa razy więcej, więc pomysł powraca.

Co więcej, inicjatywa Kohla stała się jednym z filarów powstającej w Kongresie ustawy energetycznej. Ma ona duże szansę, by wylądować na biurku prezydenta Busha. Biuro Budżetowe Białego Domu (OMB) podało co prawda, że doradza prezydentowi zawetowanie ustawy, jednak - oprócz tego kontrowersyjnego - zawiera ona też rozwiązania, które Bush popiera.

Co komu grozi

Przegrane procesy mogłyby być dla Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową groźniejsze niż to się wydaje. W razie wygranej, USA mogłyby na podstawie wyroku zamrozić pieniądze poszczególnych krajów ulokowane w zagranicznych bankach. Ale Wenezuela już się odgraża, że w razie pozwu wstrzyma całkowicie wydobycie ropy. Taka decyzja wywindowałaby jej ceny do astronomicznych poziomów. Także OMB ostrzega, że możliwość pozywania OPEC może skutkować różnymi prawnymi, politycznymi i ekonomicznymi konsekwencjami dla USA.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty: