USA: Pakiet ratunkowy prawie gotowy

Najnowsze

Aktualizacja:

Projekt planu ratunkowego dla Wall Street jest gotowy. Po trwających do późnych godzin wieczornych rozmowach w Kongresie, liderzy Demokratów i Republikanów ogłosili osiągnięcie porozumienia. W amerykański system finansowy ma zostać wpompowanych 700 miliardów dolarów.

Liderzy dwóch największych amerykańskich partii chcieli uzyskać porozumienie dotyczące planu jeszcze w weekend, tak by uspokoić inwestorów jeszcze przed rozpoczęciem poniedziałkowej sesji na Wall Street.

- Zrobiliśmy duży krok w kierunku wypracowania ostatecznego planu, który będzie skuteczny i dla rynku i dla zwykłych Amerykanów - powiedział biorący udział w negocjacjach sekretarz Skarbu USA Henry Paulson. Z podobnym entuzjazmem o planie wyrażała się Nancy Pelosi przewodnicząca Demokratów w Kongresie. Podkreśliła jednak, że nim dojdzie do formalnej akceptacji osiągniętego porozumienia, najpierw musi ono zostać przelane na papier.

Lider partii demokratycznej w Senacie Harry Reid wyraził nadzieję, że dojdzie do tego jeszcze w niedzielę. - Będziemy pracować nad tym całą noc - podkreślił.

Pakiet zakłada, że amerykański rząd wyda 700 mld dolarów na wykupienie tzw. "toksycznych pożyczek" od banków. (CZYTAJ WIĘCEJ)

Źródło: BBC, AP, Reuters, CNN