USA obiecują Chinom poprawę

TVN24 Biznes

Aktualizacja:

Sekretarz skarbu USA Timothy Geithner przyrzekł Chinom, że Stany Zjednoczone zredukują swój gigantyczny deficyt budżetowy. Państwo Środka od dłuższego czasu wysyła do Waszyngtonu sygnały, że jako główny wierzyciel USA nie będzie dłużej tolerować luźnej polityki fiskalnej w Ameryce.

Zgodnie ze słowami Geithnera wypowiedzianymi podczas pierwszej rundy chińsko-amerykańskiego szczytu w Waszyngtonie dotyczącego przyszłości gospodarki USA, Stany Zjednoczone osiągną rozsądny rozmiar deficytu przed 2013 rokiem. Obecnie dług amerykańskiego rządu przekracza już bilion dolarów i jest największy w historii kraju. Jego wzrost w ostatnich miesiącach wynika głównie z realizacji planów pomocowych dla banków i programów stymulujących gospodarkę, które w przeciwieństwie do tych, które wprowadzili Chińczycy, nie przynoszą na razie oczekiwanych rezultatów.

Duży deficyt martwi chińskie władze, ponieważ luźna polityka fiskalna – w połączeniu z polityką „taniego pieniądza” stosowaną przez Fed – wpływa na obniżenie wartości dolara. A Państwo Środka ma ponad 800 miliardów dolarów rezerw walutowych. W sumie całe rezerwy Państwa Środka przekroczyły niedawno równowartość dwóch bilionów dolarów.

Źródło: bloomberg.com