USA mają najwyższe bezrobocie od 16 lat

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huCzy nowy prezydent podźwignie Amerykańską gospodarkę

Zza wielkiej wody napłynęły bardzo słabe dane. 240 a nie 200 tysięcy, jak zakładali analitycy rynku, miejsc pracy ubyło w październiku w Stanach Zjednoczonych. To znaczy, że Amerykanie coraz bardziej odczuwają skutki spowolnienia gospodarczego.

Dane dotyczące zatrudnienia w USA to jeden ze wskaźników mówiących o kondycji tamtejszej gospodarki, pogrążającej się w kryzysie po załamaniu na rynkach finansowych.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg, spodziewali się w październiku stopy bezrobocia w USA na poziomie 6,3 proc. i spadku liczby miejsc pracy w sektorach pozarolniczych o 200 tys.

A jak jest?

Stopa bezrobocia w USA w październiku wyniosła 6,5 proc., wobec 6,1 proc. we wrześniu - podał w piątek amerykański Departament Pracy w komunikacie. W październiku liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych spadła o 240 tys., podczas gdy we wrześniu spadła po korekcie o 284 tys., wobec wcześniejszych szacunków spadku o 159 tys.

W październiku znacznie spadła także sprzedaż detaliczna, zarówno w domach towarowych specjalizujących się w artykułach luksusowych, jak i sklepach sprzedających tańsze towary. Spadek sprzedaży ściśle wiąże się ze wzrostem bezrobocia - pozbawieni pracy lub zagrożeni jej utratą konsumenci ograniczają zakupy.

Wall Street na plusach

Przed sesją Ford poinformował o zakończeniu III kwartału stratą w wysokości 129 mln USD i o trzymiliardowej stracie na działalności operacyjnej. Po podaniu wyników koncern zapowiedział również cięcie etatów.

Mimo tych niepomyslnych informacji indeksy na Wall Street, DJIA, S&P i Nasdaq, rozpoczęły sesję ponad 1 proc. wzrostami. Obserwatorzy tłumaczą, że po głębokich spadkach z poprzednich dni wielu inwestorów dostrzegło prawdopodobnie dobrą okazję do zakupu akcji.

Co to oznacza dla Polski?

Przedstawiciele władz są zgodni - głęboki kryzys nam nie grozi, bo nasza gospodarka jest tak bardzo rozpędzona, że nie można jej szybko zahamować. Ale na świecie niewykluczone, że zapaść będzie dużo głębsza i potrwa dłużej niż ktokolwiek by się tego spodziewał.

Źródło: Bloomberg.com., TVN CNBC Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu