USA lubią inwestować w Polsce

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huFirmy z USA bardzo lubią inwestować w Polsce

Stany Zjednoczone bardzo lubią inwestować w Polsce. Według raportu Amerykańskiej Izby Handlowej i KPMG, przez ostatnie 20 lat firmy z USA zainwestowały w Polsce 20 miliardów dolarów. Co więcej, Polska zgarnęła 57 procent wszystkich inwestycji zza oceanu w regionie.

Wyniki badania przeprowadzonego przez Amerykańską Izbę Handlową i KMPG przedstawiono na wtorkowym szczycie inwestorów zagranicznych w Warszawie.

Polska zgarnia większość

Autorzy raportu "20 lat amerykańskich inwestycji w Polsce" skupili się na podsumowaniu skali amerykańskich inwestycji w Polsce i ich wpływie na polską gospodarkę oraz na podsumowaniu odczuć inwestorów co do działalności w Polsce. Jak podała Stacy Ligas, partner w KPMG, która omawiała raport, w Polsce działa ponad 760 firm z kapitałem amerykańskim, które zatrudniają 180 tys. pracowników. Jak mówiła, na nasz kraj przypada aż 57 proc. wszystkich inwestycji zza oceanu w regionie. Następne są Węgry (19 proc.) i Czechy (17 proc.). Aż 67 proc. badanych firm chce w najbliższym czasie zainwestować więcej i rozwijać działalność na polskim rynku

Ponad połowa amerykańskich firm rozpoczęła w Polsce działalność w latach 1989-1995. Jak powiedziała Ligas, jest to dowód na to, jak bardzo przedsiębiorcy ze Stanów Zjednoczonych są zainteresowani polskim rynkiem. Z raportu wynika, że największymi atutami naszego kraju są dla Amerykanów położenie geograficzne, wykształcone kadry i duży rynek wewnętrzny. Głównymi wadami według nich są fatalne drogi, zaniedbana kolej, biurokracja i nieprzejrzysty system podatkowy.

Tylko ci studenci...

Co ciekawe, zagraniczni przedsiębiorcy wcale nie wskazują na korupcję jako istotny problem w prowadzeniu działalności. Nie jest też tak - jak się powszechnie uważa - że koszty pracy w Polsce są niskie, ponieważ coraz bardziej zbliżają się do europejskich. - To dowodzi, że nie jesteśmy już rynkiem wschodzącym, tylko dojrzałym państwem europejskim. I jako tacy zaczynamy być postrzegani na świecie - ocenił Jacek Siwicki, prezydent Enterprise Investors Corporation, firmy świadczącej usługi finansowe.

Drugi raport przedstawiony we wtorek dotyczył współpracy między krajowymi uczelniami wyższymi a firmami działającymi w Polsce. Z badania wynika, że taka współpraca w naszym kraju dopiero się kształtuje. Jak oceniła uczestnicząca w dyskusji szefowa Boeinga na Europę Środkową i Wschodnią i prezydent Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" Henryka Bochniarz, optymizmem napawa fakt, że w naszym kraju ponad połowa młodzieży w wieku od 19 do 24 lat studiuje. Jednak jak patrzy się na relacje między uczelniami a biznesem to już nie jest tak optymistycznie. - Mamy dwa odrębne światy, które mówią innymi językami - skomentowała.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu