USA: Kolejna obniżka stóp

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Ben Bernanke nie zwiódł inwestorów

Amerykański bank centralny - Rezerwa Federalna - obniżył główne stopy procentowe o 50 punktów bazowych do 3 procent. Indeksy w USA zareagowały natychmiast i inwestorzy rzucili się do kupowania akcji, których ceny poszły w górę.

To druga dość znaczna obniżka stóp w ostatnim czasie. 22 stycznia po nieoficjanym spotkaniu Fed obniżył stopy procentowe o 75 pb. Inwestorzy spodziewali się jednak, że amerykański bank centralny nie poprzestanie na tym i aby przeciwdziałać zbliżającej się recesji będzie obniżać stopy nadal.

Analityk z londyńskiego City Tomasz Sikora twierdzi, że rynek spodziewał się tej decyzji. - Teraz wszyscy będą wczytywać się w komentarz Fed do tej decyzji, aby przewidzieć jego następny ruch - stwierdził. Jego zdaniem, amerykańscy przedsiębiorcy liczą na obniżenie podstawowej stopy procentowej do poziomu 1 proc. do końca roku. Po dzisiejszej obniżce wynosi ona 3 proc.

Stopa podstawowa (federal funds rate) dotyczy oprocentowania doraźnych kredytów, udzielanych sobie nawzajem przez banki komercyjne w ramach obracania saldami ich rezerw w Fed.

Dyskontowa stopa procentowa (stopa oprocentowania pożyczek, udzielanych bankom komercyjnym przez Fed) została obniżona do 3,5 proc. z 4 proc.

Przeciwko recesji W komunikacie Fed napisano, iż celem przeprowadzonej obniżki jest zapobieżenie wejściu gospodarki USA na drogę recesji. "Dzisiejsze działanie, wraz z tymi podjętymi niedawno, powinno wesprzeć umiarkowany wzrost gospodarczy na przestrzeni czasu i zmniejszyć ryzyko dla działalności gospodarczej" - podał Fed. Podkreślono jednak, iż nadal istnieje ryzyko spadku, spowolnienia wzrostu gospodarczego.

Potanienie kredytu traktowane jest w USA jako najważniejsze narzędzie w walce ze skutkami kryzysu na rynku kredytów hipotecznych, spowodowanego niewypłacalnością licznych wierzycieli. Jednak obniżka stóp procentowych skutkuje również spadkiem rentowności emitowanych przez władze USA obligacji skarbowych - podstawowego środka finansowania deficytu budżetowego.

Jest praktyką, że amerykańskie banki komercyjne reagują na obniżkę stóp Fed analogiczną redukcją podstawowej stopy oprocentowania swych kredytów dla firm i klientów indywidualnych.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24