USA grozi kolejny krach?

Najnowsze

TVN24Kolejna bańka na amerykańskim rynku akcji?

Czy USA grozi kolejny krach? Ekonomista Andrew Smithers twierdzi, że działania stymulacyjne Waszyngtonu napompowały kolejną bańkę na rynku akcji, które zostały przewartościowane aż o 40 proc. Smithers zasłynął m.in. tym, że przewidział krach na giełdzie w 2000 roku - pisze "Rzeczpospolita".

Smithers przekonuje, że nowojorską giełdę czeka załamanie nawet o 40 proc. tuż po tym, gdy amerykański bank centralny przerwie program „ilościowego luzowania” polityki pieniężnej. Jego zdaniem, rynki uzależniły się od prowadzonego przez Fed i inne banki centralne programu zasilania gospodarki w gotówkę poprzez skup aktywów.

W cytowanym przez dziennik wywiadzie dla agencji Bloomberga, ekonomista uzasadnia swoją tezę, wskazując, że obecnie tylko w Japonii można znaleźć akcje o atrakcyjnej wycenie.

Skąd on to wie?

Swoje prognozy Andrew Smithers oparł m.in. na tzw. wskaźniku Tobina, czyli mierniku przewartościowania lub niedowartościowania akcji, porównującym kapitalizację danej spółki z wartością rynkową jej aktywów netto, czyli kosztami odtworzenia jej majątku - wyjaśnia "Rzeczpospolita".

Poza tym uwzględnił wskaźnik cena/zysk skorygowany o czynniki cykliczne (tzw. CAPE). W rezultacie ekonomista doszedł do wniosku, że akcje objęte indeksem S&P 500 przewartościowane są o 40 proc.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24