USA: Fed zapowiada dalszą pomoc w kryzysie kredytowym

Najnowsze

Aktualizacja:

Prezes Zarządu Rezerwy Federalnej (Fed) Ben Bernanke zapewnił Kongres, że regulatorzy rządowi podejmą działania na rzecz ukrócenia skutków kryzysu na rynku kredytów hipotecznych, wywołanego niewypłacalnością wielu dłużników.

Występując przed Komisją Usług Finansowych Izby Reprezentantów, Bernanke i minister skarbu Henry Paulson powiedzieli, że administracja może zezwolić dotowanym przez rząd firmom zabezpieczanie kredytów hipotecznych Fannie Mae i Freddie Mac na kupowanie od banków i sprzedawanie jako papierów wartościowych pożyczek w wysokości przekraczającej obecny limit 417 000 dolarów.

Poprzednio administracja opierała się przed zezwoleniem na szersze wejście Fannie Mae i Freddie Mac na rynek kredytów hipotecznych. Sekurytyzując kredyty, firmy te zmniejszają ryzyko banków-kredytodawców udzielających pożyczek mniej zamożnym Amerykanom. Zezwolenie na podwyższenie progu kredytów, które można zamieniać na obligacje, powinno spowodować większy napływ gotówki (liquidity) na rynek, co może przyczynić się do rozładowania kryzysu.

W związku z groźbą recesji spowodowanej tym kryzysem Fed obniżył we wtorek stopę procentową o 0,5 procentu, ale zdaniem niektórych ekonomistów może to nie uchronić USA przed recesją.

Źródło: PAP