Najnowsze

Urzędnicy skarbowi przyjaźni obywatelom? Blajer wyjaśnia, co może się zmienić w ordynacji podatkowej

Najnowsze

Paweł Blajer wyjaśnia, co oznaczają nowe przepisy
TVN24 Biznes i ŚwiatPaweł Blajer wyjaśnia, co oznaczają nowe przepisy

Resort gospodarki przekazał ministerstwu finansów projekt rekomendacji dotyczącej nowej ordynacji podatkowej. Przewidziano w nim m. in. zasadę zaufania do podatnika. O tym, co nowe przepisy oznaczają w praktyce tłumaczy Paweł Blajer.

- Teraz urzędy skarbowe co do zasady nie wierzą podatnikowi, przynajmniej mogą stosować w praktyce takie rozwiązanie, że nie muszą przyjmować założenia, że podatnik chciał dobrze, ale się pomylił - podkreślił dziennikarz TVN24 Biznes i Świat. Dodał, że podobne zmiany w prawie nie są nowym pomysłem, ale do tej pory żadna z pojawiających się propozycji nie weszła w życie.

Propozycje ministerstwa

W projekcie rekomendacji Ministerstwo Gospodarki wyróżniło 8 obszarów regulacji, w tym m.in.: przepisy określające ogólne zasady stosowania materialnego i procesowego prawa podatkowego; zasady interpretacji prawa, definiujące elementy konstrukcji podatków i najważniejsze instytucje tego prawa; właściwość organów podatkowych; przepisy definiujące zasady powstawania i sukcesji obowiązku podatkowego. Wymieniło też kluczowe zasady ogólne, którymi - zdaniem MG - powinny kierować się organy skarbowe w postępowaniu z podatnikami, w tym m.in.: zasadę zaufania do podatnika; zasadę, że ciężar dowodu w postępowaniu podatkowym i kontrolnym spoczywa na organie podatkowym; regułę ugodowego załatwiania spraw podatkowych; rozstrzygania spraw na korzyść podatnika w razie wątpliwości interpretacyjnych; niepogarszania sytuacji podatnika w postępowaniu odwoławczym.

CZYTAJ WIĘCEJ O PROPONOWANYCH ZMIANACH

Autor: mn/kwoj / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości