Urzędnicy boją się internetu?

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24RUM to karty, na których będzie kodowana historia choroby czy zapisane leki.

Dowody biometryczne, e-podatki i Rejestr Usług Medycznych to wciąż odległa przyszłość. MSWiA nadal nie stworzyła spójnej koncepcji informatyzacji kraju - informuje "Rzeczpospolita".

W 2010 r. mieliśmy otrzymać pierwsze biometryczne dowody osobiste (z odciskami palców). Jednak szanse na to są znikome. Jak dowiedziała się "Rz", rządowa strategia, która określi szczegóły państwowych inwestycji informatycznych, zostanie opublikowana najwcześniej w październiku, czyli z czteromiesięcznym opóźnieniem. Czym to grozi?

Możemy nie zdążyć

Ponieważ pierwsze przetargi na realizację projektów ruszą najwcześniej pod koniec tego roku, zagrożone są terminy wprowadzenia paszportów biometrycznych - czytamy w dzienniku. Na wykonanie projektów mamy nawet 14 mld zł, które trzeba jednak wydać do 2011 r. Natomiast w efekcie opóźnienia przetargi na pierwsze systemy ruszą najwcześniej pod koniec 2008 r. lub na początku 2009 r.

Firmy czekają na przetargi

Brak strategii to nie tylko opóźnienia, ale i problemy z wyceną budowy i wdrażania systemów. Kosztorysy powstały już jakiś czas temu, a przygotowała je poprzednia ekipa rządząca. Obecna miała przedstawić szacunki na przełomie czerwca i lipca. Nie ma ich nadal, więc nie wiadomo ile można zapłacić wykonawcom, którzy z niecierpliwością czekają na sygnały o pierwszych przetargach.

- Największe projekty "wykarmią" po kilka firm – uważa Ewa Zborowska, analityk firmy IDC Polska.

Komputery zastąpią ludzi?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie widzi powodów do pośpiechu.– Dołożymy wszelkich starań, aby skonsultowana społecznie strategia trafiła do uzgodnień międzyresortowych na przełomie września i października – powiedział "Rz" Karol Reczkin, doradca szefa MSWiA ds. informatyzacji.

Dlaczego więc resort się nie spieszy? Dominik Batorski, socjolog z UW uważa, że urzędnicy mogą się obawiać, że upowszechnienie komputerów i internetowej obsługi klienta sprawi, iż duża część ich pracy stanie się zbędna.

Europa się nie boi

Informatyzacja administracji, która jest już w Europie czymś naturalnym to dowody z przypisanym do nich podpisem elektronicznym, system rejestracji usług medycznych i internetowe urzędy bez kolejek. To też poczty, na których można opłacić rachunki kartą,

Trzeba zmienić prawo

Do najtrudniejszych przedsięwzięć związanych z informatyzacją administracji należy wprowadzenie Rejestru Usług Medycznych. - To system budowany całkowicie od nowa. Ponad to brakuje rozwiązań prawnych niezbędnychdo realizacji projektu – powiedział „Rz” Tomasz Wieczorkowski, dyrektor generalny sektora administracji publicznej Infovide-Matrix.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24