Urząd antymonopolowy w biurach Google

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
googleGoogle ma problemy w Korei Południowej

Przedstawiciele urzędu antymonopolowego Korei Południowej wkroczyli do biur firmy Google w Seulu. Ma to związek z oskarżeniami, że gigant internetowy stosuje praktyki ograniczające konkurencję na rynku usług internetowych dla telefonów komórkowych.

Do biur Google'a w Seulu wkroczyli przedstawiciele Koreańskiej Komisji Sprawiedliwego Handlu (KFTC). Ma to związek z oskarżeniami o stosowanie praktyk monopolistycznych.

Poszło o smartphony

W kwietniu dwa popularne południowokoreańskie portale złożyły do regulatora KFTC skargę, w której twierdzą, że w smartphone'ach z programem operacyjnym Android przeglądarka Google jest instalowana jako ustawienie domyślne, dodatkowo "systemowo zaprogramowane" tak, by w praktyce uniemożliwiać wybór innej przeglądarki.

Spółka z Mountain View oświadczył we wtorek, że nie wymaga od producentów telefonów komórkowych z Androidem, by instalowały w nich wyszukiwarkę lub jakiekolwiek inne aplikacje Google'a. Firma zapowiedziała też, że będzie współpracować z KFTC.

Flagowym produktem Google'a jest najpopularniejsza na świecie wyszukiwarka internetowa o tej samej nazwie. Liczba internautów korzystających z niej oraz z innych należących do Google'a portali, np. YouTube, w maju po raz pierwszy przekroczyła w ciągu miesiąca 1 miliard.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: google