Uproszczenie procedur budowlanych

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Domy będzie można stawiać bez pozwoleń

Szybsze rozpoczęcie budowy domów jednorodzinnych, a także inwestycji związanych z organizacją mistrzostw Euro 2012, przewiduje rządowy projekt nowego Prawa budowlanego - ujawnia "Gazeta Prawna".

Projekt upraszcza gruntownie procedury budowlane. Do budowy większości obiektów, np. domów jednorodzinnych, nie będzie konieczne pozwolenie na budowę. Grunt, na którym będzie powstawał budynek, ma być jednak objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W takiej sytuacji inwestor będzie zgłaszał jedynie chęć rozpoczęcia inwestycji i już po upływie 30 dni może przystąpić do wykonywania prac - pisze gazeta.

- Rozwiązanie to jest słuszne i na pewno przyczyni się do skrócenia procedur rozpoczęcia inwestycji, które są dziś często zbyt długie - komentuje Andrzej Dobrucki, wiceprezes Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Projekt ustawy przewiduje też uproszczenie procedur związanych z realizacją tzw. inwestycji koniecznych, jak np. stadiony, lotniska - oraz inwestycji liniowych, jak drogi lub autostrady. Decyzję o tym, czy inwestycja jest konieczna, będzie podejmował rząd - czytamy w "Gazecie Prawnej".

Źródło: "Gazeta Prawna"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24