Upijają świat, żeby nie dostać kaca

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huW Polsce wódki pije się coraz mniej. Wzrasta jednak eksport

Każdego dnia wysyłamy w świat 170 tys. litrów wódki, informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Sama tylko "Wyborowa" trafia na stoły mieszkańców 90 krajów.

Polskie gorzelnie muszą upijać zagranicznych konsumentów, aby nie dostać finansowego kaca - spożycie wódki w kraju spadło w ciągu dwóch ostatnich lat aż o 10 proc.

Na szczęście "ratuje" nas świat. Tylko w pierwszym kwartale tego roku eksport wódek wzrósł o 6,5 proc., a w ostatnich pięciu latach - ponad dwukrotnie. W ub. roku wyeksportowaliśmy 52,2 mln litrów wódki. W 2011 r. będzie to prawdopodobnie nawet 63 mln litrów.

Najwięcej w UE i USA

Zdecydowana większość tego alkoholu rozleje się po krajach Unii Europejskiej i w USA. Jednak największe nadzieje producenci wiążą z rynkami azjatyckimi.

"Wyborowa" już teraz jest drugą najchętniej kupowaną w Chinach importowaną marką wódki. Państwo Środka ma tak ogromny potencjał alkoholowy, że niektóre polskie koncerny już myślą o uruchomieniu tam swoich fabryk.

Hitami na zagranicznych rynkach są zwłaszcza marki "Sobieski", "Żubrówka" i "Wyborowa". W Europie jesteśmy największym wytwórcą wódek. Nasi najwięksi odbiorcy to Francuzi (kupują za 41 mln euro), Amerykanie (11,8 mln euro), a kolejne miejsca zajmują Meksykanie (3,2 mln), Włosi (1,7 mln) i Kanadyjczycy.

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu