Najnowsze

Upalne lato przyspieszyło Japonię

Najnowsze


Japonia przyspiesza: w III kwartale gospodarka tego kraju urosła o 0,9 proc w porównaniu do poprzednich 3 miesięcy. W drugim kwartale był to wzrost o 0,4 proc. W porównaniu z III kwartałem 2009 roku wzrost wyniósł 3,9 proc.

Wynik za okres od czerwca do września był nieco lepszy od oczekiwań. Analitycy spodziewali się wzrostu o 0,6 proc. kwartał do kwartału, oraz 2,5 proc. rok do roku. Analitycy już jednak ostrzegają, że kolejne kwartały mogą być słabsze.

Lepsze od oczekiwań wyniki za III kwartał tłumaczą wzrostem popytu na ekologiczne samochody, których zakup był silnie wspierany rządowymi dopłatami. Innym czynnikiem miały być rekordowe letnie upały, które napędziły chętnych do zakupu klimatyzatorów i zwiększyły zużycie energii elektrycznej. Czynników tych nie będzie w IV kwartale: rządowe dopłaty juz się skończyły, pora roku się zmieniła.

Prywatna konsumpcja odpowiada za 2/3 japońskiego PKB. W III kwartale wzrosła ona o 1,1 proc. - Koniec rządowego programu dopłat do przyjaznych środowisku samochodów, a także podwyżka podatków na papierosy, spowodowały wzrost konsumpcji z powodu "zakupów na ostatnią chwilę" - ocenił Taro Saito, ekonomista z NLI Research Institute. Jak ocenił, III kwartał "był na sterydach", w IV nie będzie już takiego czynnika.

Źródło: AFP

Pozostałe wiadomości