UOKiK wybiera się na wojnę z kartelami

Najnowsze

UOKiKUOKiK daje zielone światło ws. kontroli koncentracji

Przedsiębiorca sam będzie mógł się zwrócić do UOKiK o dobrowolne poddanie się karze w postępowaniu antymonopolowym. Będzie wówczas mógł liczyć na 10-proc. obniżkę kary - zakłada znowelizowana w czwartek przez Sejm ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów.

Za nowelizacją opowiedziało się 294 posłów, przeciw był jeden poseł, a 134 wstrzymało się od głosu.

Dobrowolne poddanie się karze oznaczałoby, że firma nie będzie mogła składać odwołania do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów od decyzji UOKiK o ukaraniu. Przedsiębiorca będzie mógł jednak odstąpić od procedury dobrowolnego poddania się karze na każdym jej etapie.

Łagodniejsze kary?

Dobrowolne poddanie się karze będzie nową procedurą, niezależną od już istniejącego programu łagodzenia kar (ang. leniency). Na program ten składają się regulacje pozwalające na odstąpienie od nałożenia kary finansowej lub jej obniżenie w stosunku do tego przedsiębiorcy, który podjął współpracę z urzędem antymonopolowym i przedstawił dowody na istnienie niedozwolonego porozumienia ograniczającego konkurencję.

Zdaniem UOKiK obniżka kary przy dobrowolnym poddaniu się jej nie może być większa niż 10 proc., gdyż wówczas mniej atrakcyjny stałby się program leniency, który ma pomagać w wykrywaniu zmów cenowych.

Autor: //gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock