UOKiK nałożył blisko 300 tys. złotych kary na SKOK-i

Najnowsze

tvn24Prezes UOKiK nałożył na SKOK-i łącznie ponad 282 tys. zł kary

Blisko 300 tys. złotych wynosi łączna kara, jaką Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe. UOKiK stwierdził nieprawidłowości m.in. w informacji o udzielanych kredytach.

W tym roku UOKiK wydał siedem decyzji dotyczących SKOK-ów. Prezes instytucji, po postępowaniu, nałożyła łącznie ponad 282 tys. złotych kary na SKOK-i.

Do najczęściej zauważanych nieprawidłowości należało między innymi błędne informowanie o wysokości rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO).

Narazili klientów na dodatkowe koszty

"Konsumenci wprowadzeni w błąd co do wysokości RRSO mogli uznać, że oferowana pożyczka oferowana jest dużo korzystniejsza od proponowanych przez konkurencję. Wliczanie kosztów kredytu do kwoty wypłaty powodowało również obniżenie wypłacanej konsumentom sumy sprawiając, że mieli oni do dyspozycji mniejszą ilość gotówki niż przewidywali decydując się na ofertę" – podaje UOKiK w raporcie. W czasie kontroli okazało się również, że formularze SKOK miały zbyt krótki termin ważności.

Kolejną nieprawidłowością wykrytą przez UOKiK było zapewnianie sobie przez SKOK-i możliwości wypowiedzenia umowy w przypadku wycofania pożyczki z oferty. "Narażało to konsumentów na nadmierne koszty w przypadku odstąpienia od umowy kredytu. SKOK niezgodnie z prawem pobierał odsetki liczone nie tylko od całkowitej kwoty kredytu, ale również od kredytowanej prowizji i ubezpieczenia" – tłumaczą w raporcie eksperci UOKiK.

W Polsce działa 56 SKOK-ów

Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe zajmują się gromadzeniem środków pieniężnych, udzielaniem pożyczek i kredytów oraz pośrednictwem ubezpieczeniowym. W przeciwieństwie do większości instytucji finansowych, SKOK-i nie funkcjonują jednak jako spółki akcyjne, ale są spółdzielniami. Oznacza to, że aby korzystać z usług przez nie oferowanych, trzeba zostać ich członkiem, czyli m.in. uiścić wkład finansowy w wysokości określonej przez statut danej kasy. Obecnie w Polsce funkcjonuje 56 SKOK-ów. Komisja Nadzoru Finansowego sprawuje nad nimi nadzór dopiero od października 2012 roku.

Autor: msz/klim/ / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24