UOKiK, Główny Geolog Kraju, PP Porty Lotnicze... Kto następny na liście premiera?

Najnowsze

Fakty TVN11.02.2014 | Dymisja prezes UOKiK. I nie tylko

Dymisja prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzaty Krasnodębskiej-Tomkiel to kolejna w ostatnich tygodniach zmiana w urzędzie podległym premierowi. Niełatwo jest być niezależnym tam, gdzie polityka styka się z gospodarką.

W poniedziałek premier Donald Tusk odwołał ze stanowiska prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzatę Krasnodębską-Tomkiel. Pełniła ona tę funkcję od 4 czerwca 2008 r., a z Urzędem związana jest od 1998 r.

Naraziła się premierowi?

Kilka razy prezes miała okazję narazić się premierowi. Sprzeciwiła się m.in. fuzji PGE i spółki Energa. Bolesna dla państwowej kasy była nałożona przez nią kara dla Polkomtela tuż przed sprzedażą państwowych udziałów w spółce. Dochodzą do tego oskarżenia z 2012 roku o niedostatecznym ostrzeganiu przed niebezpieczeństwem związanym z działalnością Amber Gold.

Pytana o powód dymisji Krasnodębskiej-Tomkiel rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska stwierdziła, że jest to "kontynuacja rekonstrukcji rządu z jesieni ubiegłego roku". - Premier dokonał zmian w rządzie na jesieni, a teraz przegląda podległe mu urzędy. Przed nami stoją nowe wyzwania i tym wyzwaniom trzeba sprostać - tłumaczyła posłanka PO. Jak dodała, "zdaniem premiera potrzebne jest nowe spojrzenie na te zagrożenia" - powiedziała.

Gra o łupki i lotniczego giganta

Jak sprawdziły "Fakty TVN", to "nowe spojrzenie" jest preferowane w wielu innych instytucjach podległych premierowi. Ostatnio zmieniono: Głównego Geologa Kraju odpowiedzialnego za łupki, wiceministrów infrastruktury. Bez szefa nadal pozostaje Urząd Regulacji Energetyki, a były minister skarbu w rządzie Donalda Tuska Aleksander Grad został wiceprezesem energetycznego giganta, firmy Tauron.

Szerokim echem odbiła się w mediach dymisja prezesa Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze. Niewykluczone, że ostatnie zmiany w UOKiK i PPL mogą być związane ze sprzeciwem ich byłych już szefów wobec planów budowy Polskiego Holdingu Lotniczego.

- Premier nie toleruje ludzi niezależnych - komentuje sytuację Mariusz Błaszczak z PiS. - Widać Donaldowi Tuskowi zależny na tym, aby urzędnicy wykonywali jego rozkazy bezkrytycznie - uważa.

WIĘCEJ MATERIAŁÓW "FAKTÓW" NA STRONIE FAKTY.PL

Autor: rf/klim/ / Źródło: Fakty TVN, tvn24bis

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN