Unio, zbuduj gazociąg po lądzie

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Niemiecko-rosyjskie konsorcjum już buduje podmorską rurę

Gazociąg Północny zastąpiony gazociągiem lądowym - tak to bardzo prawdopodobne. Państwa bałtyckie i Polska już przymierzają się do tego projektu i przekonują Komisję Europejską - podaje litewski dziennik.

Jak informuje litewski dziennik "Lietuvos Rytas", państwa bałtyckie i Polska na nowo spróbuja przekonać Unię Europejską do wsparcia lądowego gazociągu, mogącego zastąpić rosyjsko-niemiecki projet podmorskiego Gazociągu Północnego.

Propozycja tak znalazła się w liście ministrów gospodarki Litwy, Polski, Łotwy i Estonii, skierowanym do Komisji Europejskiej. Trasa proponowanego lądowego gazociągu przebiegałaby właśnie przez te kraje.

Ministrowie występują do KE o wsparcie dla wykonania studium możliwości budowy gazociągu lądowego.

- Po przeanalizowaniu takiej możliwości być może okazałoby się, że taki wariant stanowi mniejsze zagrożenie ekologiczne i jest bardziej opłacalny. Poza tym gazociąg lądowy zapewniłby dostawę gazu naszym państwom - powiedział dziennikowi minister gospodarki Litwy Vytas Navickas.

Jego zdaniem KE już pozytywnie ocenia przeprowadzenie gazociągu lądowego przez te kraje.

Polska i kraje bałtyckie od dawna sprzeciwiają się rosyjsko-niemieckiemu projektowi podmorskiego Gazociągu Północnego. W szczególności Polska obawia się, że po jego powstaniu Rosjanie będa mogli ograniczyć lub nawet całkowicie przerwać dostawy gazociągiem jamalskim, bez odcinania dostaw gazu do Europy Zachodniej.


Źródło: PAP, APTN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24